Izravnim dogovorom zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića i radnika komunalnog poduzeća "Čistoća" 26. siječnja prekinut je prosvjed 1.000 zaposlenih koji od ponedjeljka nisu sabirali otpad sa zagrebačkih ulica.
Dogovor je postignut nakon dvosatnih razgovora iza zatvorenih vrata gradonačelnika Tomslava Tomaševića i predstavnika radnika koji već četiri dana prosvjeduju.
"Štrajk je prekinut. Radnici su izišli vani na teren. Dogovor je da se od ovih naših jedanaest zahtjeva njih pet ispuni odmah, a da se ovih preostalih šest u sljedećih mjesec dana direktno ispregovara s gradonačelnikom i upravom", kazao je jedan od neformalih lidera prosvjeda Mumin Hodžić.
Pročitajte i ovo: Prosvjed komunalaca u Zagrebu traje i daljeTomašević s njima 'da bi ih bolje razumio'
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević sa sastanka je izišao u žutoj radnoj uniformi komunalaca "Čistoće".
"Zahvaljujem svim radnicima na konstruktivnom razgovoru. Moj dodatni dio pogodbe i dogovora bio je da sam ponudio da s njima danas izađem na sakupljanje otpada, i zato sam tako obučen. Ja sam na edukaciji kao pomoćni radnik i provest ću danas s njima nekoliko sati zato da bih bolje razumio sve probleme s kojima se susreću", dodao je Tomašević.
Prosvjed je započeo u ponedjeljak 23. siječnja nakon odluke uprave "Čistoće" da će trojica nemarnih radnika dobiti otkaz. Oni su otpad kojeg građani odvojeno prikupljaju bacali u isti kontejner, a video koji to prikazuje što ga je snimio jedan građanin objavljen je na javnoj televiziji.
Sučeni s prosvjedom, vodeći ljudi "Čistoće" odustali su od otkaza, ali prosvjednici su odmah istakli jedanaest novih zahtjeva – od povećanja plaće do raznih prava.
Gradske vlasti tvrdile su da je prosvjed nezakonit, a sindikati da je prosvjed krenuo i traje bez njih. U srijedu 25. siječnja dogovoren je prekid prosvjeda i povratak komunalaca na ulice, ali se radnici "Čistoće" toga nisu držali, i tek je Tomaševićev dolazak riješio stvar, bar za sada.
Gradonačelnik je kazao kako uprava "Čistoće" neće pokretati nikakve postupke protiv radnika i da ostaje u srijedu postignuti dogovor da se komunalnim radnicima sa najnižim primanjima mjesečno doda 93,30 eura u neoporezivi dio, a vozačima kamiona "Čistoć" po 80 eura mjesečno.
Da je ljeto, mogao se ponoviti Napulj
Bivša ministrica zaštite okoliša i stručnjakinja Mirela Holy za Radio Slobodna Europa (RSE) kaže kako je kod ovog prosvjeda Zagreb imao sreće, jer se prosvjed desio po zimi i nižim temperaturama, a ne ljeti kao u Napulju, pa je izbjegnut smrad izazvan truljenjem organskog otpada i potencijalni infektivni scenarij.
"Da je možda prosvjed i produljen neko vrijeme, imali bismo jako ružne prizore grada, ali mislim da ne bi bilo toliko opasno kao da se to događa u ljetnim mjesecima, kao što je bio slučaj u Napulju", procjenjuje Mirela Holy.
Iza prosvjeda – i ekonomski interesi?
Ona kaže da se, s obzirom na način kako je cijeli prosvjed izveden, može špekulirati o tome da iza njega stoje određeni politički i ekonomski interesi, tim više što se radi o otpadu.
"A otpad je – kao što svi znamo i imali smo prilike gledati u različlitim serijama - jedna vrlo lukrativna djelatnost za koju vlada veliki interes. Naravno, ne možemo nikoga imenovati u tom smislu, ali mislim da je jako opravdano naslućivati da tu pored političkog mogu biti i ekonomski interesi da se u cjelini preuzme posao postupanja s komunalnim otpadom u Zagrebu", dodaje Mirela Holy.
Pročitajte i ovo: Kante za smeće i 'ZG vrećice' u središtu političke bitke u ZagrebuKolike su plaće u 'Čistoći'
Plaće u Zagrebačkom holdingu, krovnom poduzeću koje okuplja sva zagrebačka javna poduzeća, pa i "Čistoću", nisu dizane desetak godina, ali u mandatu pokojnog gradonačelnika Milana Bandića nije bilo prosvjeda zaposlenih. Nova garnitura predvođena Tomaševićem digla je pred Novu godinu plaće u "Čistoći" za 13 posto.
Prema podacima koje je medijima 24. siječnja iznio voditelj "Čistoće" Davor Vić, po odluci donesenoj 28. prosinca prošle godine, nova viša plaća za komunalnog radnika u "Čistoći" iznosi u prosjeku 990 eura, a za vozača kamiona 1.240 eura.
Prema najnovijim podacima o visini plaća za grad Zagreb objavljenim 10. siječnja, prosječna neto plaća u gradu Zagrebu iznosila je u listopadu prošle godine 1.187 eura.
Za prosvjed radnika "Čistoće" i neprikupljeni otpad koji se već počeo gomilati pored kontejnera u Zagrebu oporba – HDZ, Socijaldemokrati (frakcija SDP-a koja je izišla iz stranke), Most i drugi – optužuju Tomaševića, njegovu stranku "Možemo" i njihove manje koalicijske partnere SDP.
Milan Bandić umro je u veljači 2021. godine, usred svog šestog gradonačelničkog mandata. Zeleno-lijeva stranka "Možemo" sa gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem na čelu i sa Socijaldemokratskom partijom (SDP) kao mlađim partnerom u vladajućoj koaliciji na vlasti je u Zagrebu od pobjede na izborima u svibnju 2021. godine.
Pročitajte i ovo: Lider zeleno-lijeve koalicije Tomislav Tomašević novi gradonačelnik ZagrebaIzbornu kampanju je u prvom redu bazirala na obećanju da će prekinuti sa navodno koruptivnim poslovanjem iz Bandićevih vremena, gdje je upravo zbrinjavanje otpada, ali i poslovi grada sa kontroverznim poduzetnikom Petrom Pripuzom u njegovom zbrinjavanju bio jedan od naglasaka.
Pripuzov utjecaj je smanjen Bandićevom smrću u veljači 2021. godine i novim ugovorima koje su nove gradske vlasti sklopile oko zbrinjavanja otpada.