Zenička željezara ArcelorMittal trajno obustavlja rad pogona Koksare, navodi se u saopćenju za javnost iz ove kompanije.
Kako su krajem marta u saopštenju za javnost naveli razlog je "rast troškova i smanjenje potražnje koksa na tržištu".
Proces zatvaranja koksare trajat će, kako su naveli iz Arcelor Mittala, 25. i 26. aprila.
Inače, koks se dobija iz uglja i koristi se u proizvodnji čelika.
Korporacija "ArcelorMittal", drugi je najveći proizvođač čelika u svijetu i jedan od najvećih zagađivača zraka i vode u Bosni i Hercegovini, pokazuju podaci iz registra Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Vaš browser nepodržava HTML5
Iz "ArcelorMittala" naglašavaju da će nakon zaustavljanja koksne baterije ukupne emisije fabrike u Zenici biti svedene na najniži nivo od početka njenog rada, započetog prije 132 godine.
"ArcelorMittal Zenica će nastaviti da smanjuje svoj utjecaj na okoliš i posluje u skladu sa zahtjevima okolinske dozvole", saopćeno je iz ove kompanije.
Istovremeno, kako su najavili iz kompanije, uložit će napore da osiguraju dugoročnu održivost proizvodnje čelika u Zenici.
AMZ je u novembru prošle godine privremeno obustavio proizvodnju zbog loših uslova koji vladaju na tržištu čelika.
Arcelor Mittal je najveći regionalni proizvođač čelika i željeza.
U vlasništvu je indijske porodice Mittal, čiji članovi su optuženi za nezakonitosti u poslovanju Global Ispat koksnoj industriji u Lukavcu.
Pročitajte i ovo: U Zenici strepe od gašenja visoke peći i radnih mjestaKorporacija Arcelor Mittal je tokom 2021. i 2022. godine ostvarila više od 251 milion maraka (129 miliona eura) profita u prijedorskom rudniku i zeničkoj željezari.
Godišnji prihodi željezare su iznosili oko jedne milijarde maraka (pola milijarde eura).
Zenička željezara je izgrađena krajem 19. vijeka, u doba kada je Bosna i Hercegovina bila pod okupacijom Austrougarske monarhije.
Vaš browser nepodržava HTML5