Muž ubio ženu vatrenim oružjem na području Ključa

Sa protesta zbog femicida u BiH, Sarajevo, oktobar 2023.

Na području Ključa je ubijena žena iz vatrenog oružja, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona (MUP-a USK) Abdulah Keranović, u petak, 27. decembra.

"Sinoć , 55 minuta iza ponoći, Policijska stanica Ključ evidentirala je događaj u kojem je K.M. upotrebom vatrenog oružja usmrtio svoju suprugu K.D.", kazao je Keranović.

Počinilac je uhapšen, a istraga je u toku.

Greška servera

Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.

Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj

Misija OSCE-a u BiH izražava saučešće porodici i prijateljima žrtve, te poziva sve nivoe vlasti u BiH da poduzmu hitne i odlučne mjere kako bi istražili, procesuirali i spriječili ovakve zločine.

"Prevencija mora uključivati i hitno oduzimanje ilegalno posjedovanog oružja. Ova tragedija je još jedan snažan podsjetnik da obećanja i obaveze nemaju smisla bez hitne i efikasne akcije", stoji u izjavi Misije OSCE-a u BiH.

Vaš browser nepodržava HTML5

Nema izgovora: Kako prijaviti nasilje?

Pročitajte i ovo: 'Nijedno društvo i nijedna stranka nisu oslobođeni nasilja'

Ubistva žena su sve brutalnija, a vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH), iako obećavaju podršku žrtvama nasilja, odbijaju u zakone uvrstiti femicid kao posebno kazneno djelo.

Iako nema zvaničnih podataka o ukupnom broju ubijenih žena u BiH, poznato je da ih je u prošloj godini bilo najmanje pet, dok je šest žrtava bilo samo u prvoj polovici ove godine.

Pročitajte i ovo: Sve brutalnija ubistva žena u BiH: 'Sutra svaka može biti žrtva'

Samo u periodu između 2021. i 2022. godine, u BiH je ubijeno 19 žena, podaci su Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.

Nasilje nad ženama

Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?

Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.

U "Ispričajte mi" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.

Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.