Prosečne globalne temperature na početku juna bile su najtoplije koje je jedinica za praćenje klime Evropske unije ikada zabeležila u tom periodu, nadmašivši prethodne rekorde sa "znatnom razlikom", saopšteno je u četvrtak, 15. juna.
Ova vest stiže pošto je klimatski fenomen El Nino zvanično stigao, izazivajući strah od ekstremnih vremenskih uslova i novih temperaturnih rekorda, javlja agencija Frans pres (AFP).
"Svet je upravo doživeo najtopliji početak juna u istoriji, nakon meseca maja koji je bio za manje od 0,1 stepen Celzijusa hladniji od najtoplijeg maja do sada“, rekla je Samanta Berdžes (Samantha Burgess), zamenica direktora Službe za klimatske promene Kopernikus (C3S), pod kontrolom Evropske komisije.
"Globalne srednje temperature vazduha na površini za prve dane juna 2023. bile su najviše u evidenciji podataka ERA5 za početak juna“, saopšteno je iz Kopernikusa.
Neki od podataka sežu do 1950. godine.
Pročitajte i ovo: Dodatna evakuacija iz Kvebeka zbog požaraKopernikus je nedavno objavio da su okeani prošlog meseca bili topliji nego u bilo kom drugom zabeleženom maju.
Saopštili su da su početkom juna globalne temperature premašile predindustrijske nivoe za više od 1,5 stepeni Celzijusa, što je najambiciozniji limit za globalno zagrevanje u Pariskom sporazumu iz 2015.
Prema podacima, dnevna globalna prosečna temperatura bila je na ili iznad praga od 1,5C u periodu od 7. do 11. juna, dostižući maksimum od 1,69C iznad njega 9. juna.
Iako je ovo prvi put da je granica pređena u junu, to se već dešavalo zimi i tokom proleća poslednjih godina.
"Svaki delić stepena je važan da bi se izbegle još teže posledice krize izazvane klimatskim promenama“, rekla je Berdžes.
Kopernikus se nalazi u nemačkom gradu Bonu, gde se vode pregovori o klimi Ujedinjenih nacija uoči samita o klimi COP28 koji bi trebalo da se održi u Dubaiju krajem godine.
Služba za klimatske promene Kopernikus (skraćeno C3S) je jedna od šest tematskih usluga koje pruža Kopernikus program Evropske unije.