Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Darija Kisić Tepavčević najavila je osnivanje stručnog tima koji će utvrditi šta se tačno dešavalo u ustanovama socijalne zaštite, nakon što je ukazano na zlostavljanje dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
Kako stoji u saopštenju ministarstva, u stručnom timu će biti predstavnici Ministarstva i Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, koja je i ukazala na te probleme. Planira se i obilazak ustanova kako bi se našla rešenja za poboljšanje položaja korisnika ovih ustanova.
Kisić Tepavčević je, navodi se u saopštenju, na sastanku sa Inicijativom istakla da ministarstvo do sada nije imalo konkretne prijave o kršenju prava korisnika u ustanovama socijalne zaštite, na koje je "mogla da ukaže i Inicijativa odmah pošto je saznala za njih 2019. godine, kada je obavila monitoring".
Predstavnici Inicijative su naglasili da su od 2007. godine "jasna i vidljiva materijalno-finansijska ulaganja" u objekte tih ustanova, ali da "nisu pratila i razvoj usluga u lokalnoj zajednici, pošto je cilj da se što manje smešta u ove ustanove, a da se što više socijalno integrišu".
Predstavnici Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom saopštili su ranije, prema istraživanju koje su sprovodili tokom godina, da su "deca i odrasli koji žive u institucijama u Srbiji izloženi kontinuiranom kršenju ljudskih prava - deca se vezuju, zanemaruju, stvaljaju u kaveze, devojčice i žene trpe seksualno nasilje".
Ministarstvo je potom pozvalo grupu nevladinih organizacija, koje su iznele tvrdnje o sistemskom zlostavljanju dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u ustanovama socijalne zaštite, da neodložno i hitno dostave jasne dokaze o tim navodima.
Međunarodna organizacija za ljudska prava osoba sa invaliditetom Disability Rights International (DRI) iz Vašingtona i Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S iz Srbije objavili su 24. juna istraživanje “Zaboravljena deca Srbije”.
Ove organizacije za ljudska prava osoba sa invaliditetom dale su 11 preporuka Vladi Srbije kako bi se u ustanovama gde žive deca sa mentalnim invaliditetom poboljšala njihova ljudska prava.
Više nevladinih organizacija za ljudska prava, koje su članice Platforme za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava, saopštilo je 29. juna da "izražava duboku zabrinutost u vezi sa stanjem u institucijama socijalne zaštite i dokazima o sistemskom zlostavljanju dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u ovim ustanovama".