Dvije stotine kamera koje nose sarajevski policajci proizvela je kompanija Hytera, dijelom u kineskom državnom vlasništvu, koja je u Sjedinjenim Američkim Državama na listi zabranjenih zbog rizika po nacionalnu sigurnost.
Hytera je u SAD-u, također, 2020. godine proglašena krivom zbog krađe poslovne tajne i kršenja autorskih prava, za šta je kinesku kompaniju tužila Motorola.
Hytera se suočava i sa skorom krivičnom parnicom u slučaju s Motorolom. Američko ministarstvo pravde 21 optužbom u vezi sa špijunažom tereti Hyteru za zavjeru s ciljem krađe tehnologije od američke telekomunikacijske firme Motorola. Hytera negira ove optužbe.
Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS-a) Admir Katica početak upotrebe kamera 1. jula, čija je nabava koštala oko 200.000 eura najavio je kao ispunjenje obećanja dato građanima o podizanju stepena transparentnosti i efikasnosti policije.
Istaknuto je da je Jedinica za saobraćaj MUP-a KS-a prva u Bosni i Hercegovini čija policija koristi tzv. body kamere. U saopćenju i javnim istupima ministra nije bilo riječi o proizvođaču kamera i sporovima koje kineska kompanija Hytera ima u SAD-u, ali i drugim zemljama, kao ni sigurnosnim rizicima koje se vezuju za kompanije u kineskom državnom vlasništvu.
Hytera je telekomunikacijska kompanija osnovana 1993. sa sjedištem u Shenzhenu u Kini. Najpoznatija je po proizvodnji voki-tokija – radioprimopredajnika i radiosistema, kao i body kamera.
Zašto je Hytera zabranjena u SAD-u?
Od marta 2021. godine videonadzorna i telekomunikacijska oprema koju proizvodi Hytera Communications Corporation je na listi onih koje predstavljaju "neprihvatljiv rizik za nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Država ili sigurnost osoba u SAD-u".
Popis formira Federalna komisija za komunikacije (FCC) i nalaže Uredu za javnu i domovinsku sigurnost SAD-a da ga objavi.
Na listi, osim Hytere, su i Huawei, Dahua, Hikvision, ZTE i druge kompanije dijelom u vlasništvu Komunističke stranke Kine.
Tadašnja vršiteljica dužnosti predsjedavajućeg FCC-a Jessica Rosenworcel rekla je, nakon što je lista objavljena, da ona pruža smislene smjernice koje će osigurati da se pri gradnji mreža sljedeće generacije diljem zemlje, ne ponavljaju greške iz prošlosti, odnosno da "ne koriste opremu ili usluge koje će predstavljati prijetnju za nacionalnu i sigurnost Amerikanaca".
"Američka vlada je sasvim jasno rekla da ne vjeruje Hyteri. Imaju dobre razloge za takvu odluku. Hytera je lagala američkoj vladi kad su ih pitali o povezanosti s komunistima. Rekli su da nemaju nikakve veze. Poslije se ispostavilo da je kompanija deset posto u državnom vlasništvu", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Conor Healy, direktor u IPVM-u, kompaniji za istraživanje industrije nadzora.
Prema odluci, ništa od opreme koju proizvodi Hytera se ne može kupiti niti koristiti u javnoj upotrebi u SAD-u. Postojeća oprema u privatnom vlasništvu nije obuhvaćena odlukom.
"Odlukom FCC-a, na osnovu zakona iz 2019. koji ima za cilj zaštitu američkih komunikacijskih mreža, nezakonito je unijeti bilo šta Hyterinu u zemlju. Ne samo za vladine agencije. Protuzakonito je da opremu koriste i građani. Kazna je od 5.000 do 7.000 dolara po uređaju", rekao je Healy.
Spor s Motorolom zbog krađe poslovne tajne
Porota u američkom Okružnom sudu za Sjeverni okrug Illinoisa odlučila je 14. februara 2020. u korist Motorola Solutions u njenom predmetu za krađu poslovne tajne i kršenje autorskih prava protiv Hytera Communications Corporation Limited i američkih podružnica.
Motoroli je dodijeljeno i 345,8 miliona dolara na ime kompenzacije i 418,8 milion dolara kaznene štete.
Nakon presude, kompanija je zatražila zabranu širom svijeta koja će spriječiti Hyteri da dalje prisvaja ukradene poslovne tajne Motorola Solutions i krši njena autorska prava, saopćeno je tada iz američke kompanije.
Presuda se odnosi na dvosmjerne radio sisteme i repetitore koji, prema presudi, koriste ukradene poslovne tajne Motorole.
- Borba u Srbiji oko nadzora u kineskom stilu (Prvi deo)
- Pravno natezanje u Srbiji oko kineske tehnologije nadzora (Drugi deo)
Dokazi predstavljeni na suđenju pokazali su da je Hytera ukrala više od 10.000 povjerljivih dokumenata Motorole, milione redova vrlo povjerljivog izvornog koda Motorola Solutions i poduzela korake da prikrije svoju krađu.
Američki sud je u aprilu nakratko potpuno globalno zabranio prodaju i distribuciju Hyterinih dvosmjernih radioproizvoda zbog spora s Motorolom. Ova odluka je poništena na američkom apelacionom sudu.
Hyteru na jesen čeka i krivična parnica zbog federalne optužnice kojom se telekomunikacijska kompanija tereti za zavjeru radi krađe poslovnih tajni.
U optužnici iz 2022. se navodi da se telekomunikacijska kompanija udružila s bivšim zaposlenima kompanije Motorola Solutions Inc. sa sjedištem u Chicagu da ukradu tehnologiju digitalnog mobilnog radija (DMR) koju je razvila Motorola. Suđenje bi trebalo početi početkom oktobra.
Zašto je izabrana Hytera u Sarajevu i je li se to moglo izbjeći?
Sarajevska policija Hyterine body kamere nabavila je preko dobavljača – kompanije iz Sarajeva MIBO komunikacije.
Ugovor o nabavi potpisan je 10. novembra 2023. godine i podrazumijevao je dvije stotine kamera i prateću opremu.
Iz kompanije MIBO komunikacije nisu željeli govoriti o nabavi opreme za sarajevsku policiju.
Na upit RSE o tome je li Ministarstvu i Upravi policije bilo poznato da je riječ o kompaniji koja je zabranjena u SAD-u, odgovoreno je da "Zakon o javnim nabavkama BiH ne daje mogućnost da se određeni ponuđač isključi po kriteriju navedenom u postavljenom pitanju".
Međutim, stručnjak Healy kaže da "bi vlasti trebale prestati da se pretvaraju da su roboti te vrste, da rade automatski".
Vaš browser nepodržava HTML5
"Nisam prekršio nijedan zakon je neka vrsta posljednjeg utočišta za nekoga ko gubi argumentaciju. Ovo je uobičajeno izgovor javnih agencija širom svijeta. A realnost je da propisi o nabavkama gotovo uvijek pružaju određenu slobodu da se isključe dobavljači na legitimnim osnovama. Da li je zaista policija bila nemoćna da se uzdrži od poslovanja sa krivično optuženom organizacijom", rekao je Healy.
Zakon o javnim nabavkama BiH predviđa, između ostalog, da agencije trebaju osigurati pravednu i aktivnu konkurenciju.
"Sud u SAD-u je utvrdio da se Hytera bavila krađom. Kako je onda policija u Sarajevo poštovala Zakon koji od njih traži da osiguraju pravednu i aktivnu konkurenciju u nabavi?", komentira Healy.
U Zakonu o javnim nabavkama u BiH postoji član koji predviđa mogućnost isključenja nekog dobavljača zbog krivičnog postupka, ali Dražen Vidaković, advokat i bivši zaposlenik Agencije za javne nabavke u ovom slučaju vidi poteškoće.
"Može se ponuda odbaciti zbog teškog profesionalnog propusta, na primjer. Industrijska špijunaža bi se mogla smatrati nekim dijelom po teškom profesionalnom propustu, ali teško je nama to dokazati s ove strane, jer nije izvršeno po našim zakonima, nemamo mi neku našu presudu za učinjenje takvog dijela", kaže Vidaković.
Kompanija Hytera nije odgovorila na više upita RSE tokom skoro dva mjeseca o nabavkama u Sarajevu, sporu s Motorolom, kao ni o sankcijama u SAD-u.
Kako se koriste kamere i jesu li sigurne?
Iz policije je rečeno da su kamere u testnom periodu korištenja i pojašnjena je procedura koja podrazumijeva da policijski službenik na početku smjene zaduži kameru s rezervnom baterijom, te istu postavlja na prednji dio uniforme.
"Obaveza policijskog službenika je da prilikom svake intervencije izvrši uključenje navedene kamere, te da prilikom snimanja događaja ima obavezu obavijestiti lice/a da se navedene aktivnosti snimaju. Navedena kamera evidentira (audio i video) događaj koji se dešava ispred policijskog službenika", navedeno je iz sarajevske policije.
Pojasnili su i da pristup navedenom materijalu koji zabilježi kamera ima Jedinica za profesionalne standarde, kao i Odjeljenje za unutrašnju kontrolu.
"Snimljeni materijal se čuva na storage sistemu 30 dana, dok se u testnom periodu korištenja ove opreme snimak čuva sedam dana", navedeno je u odgovoru RSE.
Pročitajte i ovo: Kineske kamere za nadzor šire se Istočnom Evropom, uprkos brigama o sigurnostiOsim kamera i baterija, dio nabave čine i softverska aplikacija za preuzimanje snimaka s kamera i upravljanje materijalom, grupni punjač za punjenje baterija, memorija velikog kapaciteta- NAS Storage (Network Attached Storage), sistem besprekidnog napajanja opreme – UPS i računarska oprema, navedeno je iz policije.
"Mislim da postoji mnogo podataka koje kamere na tijelu snimaju i sigurnost takve baze podataka, pretpostavljam da bi se sarajevska policija složila, je vrlo važna", kaže stručnjak za industriju nadzora Healy.
Ključno je, kaže, je li moguće vjerovati kompaniji s kojom poslujete.
"Jesmo li mnogo puta čuli kompanije kako kažu – ne možemo pristupiti vašim podacima. I koliko je puta to završilo kao lažno obećanje? Kompanije koje proizvode proizvod kontroliraju proizvod i stoga bi veliki element razmatranja trebalo biti povjerenje?", kaže Healy i dodaje da "se nada da policija u Sarajevu zna koliko osjetljive podatke može snimiti kamera na policajcu".
U EU službi Hyterina oprema zamijenjena Motorolinom
Radio Slobodna Evropa je utvrdio da je oprema kineske kompanije tenderskom procedurom zamijenjena u sjedištu Europske službe za vanjske poslove (EEAS), kao i u pojedinim uredima ove organizacije u zemljama širom svijeta.
Tender raspisan u martu 2022. godine za isporuku, instalaciju i održavanje radiokomunikacijskih mreža dobila je Motorola Solutions Germany GmbH.
Iz EEAS-a je za RSE rečeno da se "neće nužno zamijeniti svi radijski sustavi odjednom".
"Zamjena radijske opreme temelji se na tehničkoj i operativnoj procjeni stanja izaslanstva EU", navedeno je iz EU službe za vanjske poslove.
Navedeno je i da je pri odabiru proizvođača uzet u obzir omjer kvalitete (80 posto) i cijene (20 posto).
Pročitajte i ovo: Pažljivo s igračkama, posebno ako su iz KineNa pitanje je li na odluku na bilo kakav način utjecala činjenica o spornom poslovanju u SAD-u, iz EU institucije su rekli da "u ocjenjivanju javnih natječaja, ocjenjivačka komisija uzima u obzir samo kriterije koji su javno označeni u objavi natječaja".
Slučaj u Kanadi
Sporne javne nabave Hytera opreme zabilježene su i u Kanadi, gdje je Kanadska agencija za granične službe (CBSA) koristila komunikacijsku opremu i tehnologiju kineske kompanije više od pet i pol godina.
Kanadski javni emiter (CBC) je u decembru 2022. objavio tekst o ovom slučaju, u kojem navode da je ministar javne sigurnosti Marco Mendicino rekao da je zatražio od svih odjela u svom portfelju da pregledaju sve ugovore o nabavi povezane s Hyterom.
Hytera je vlasnik kompanije Sinclair Technologies sa sjedištem u Ontariju.
Ranije je Hyterinu radiokomunikacijsku opremu koristila i Kraljevska kanadska konjička policija, koja je suspendirala ugovor.
U septembru 2023. godine CBC je objavio da je revizija pokazala da oprema koju je Kraljevska kanadska konjička policija kupila od Hytere "nije predstavljala veliki sigurnosni problem".
Međutim, revizijski pregled zahtijevao je promjene u procesu nabave kako bi se pojačali sigurnosni zahtjevi.
Bez obzira na ovo, ugovor s Hyterinom podružnicom u Kanadi ostao je suspendiran, objavio je CBC.