Hrvatska policija nema informacija o postojanju niti djelovanju ilegalnih policijskih jedinica Kine u Zagrebu ili Hrvatskoj, izvijestilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Hrvatske vlasti su reagovale poslije teksta američke televizijske mreže CNN o prisustvu kineske policije u najmanje 53 države širom svijeta, uključujući Hrvatsku.
Španska nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava Safeguard Defenders navela je da je pronašla dokaze da u inostranstvu postoji 48 dodatnih policijskih stanica, kojima upravlja Kina, nakon što je prethodno u septembru otkrila postojanje 54 takve stanice.
Pročitajte i ovo: Više od '100 policijskih kineskih stanica širom sveta'Kako je prenio CNN, Kina je, koristeći bilateralne sigurnosne dogovore sa državama u Africi i Evropi, uspostavila više od 100 policijskih stanica širom svijeta koje mogu da nadgledaju, zastrašuju i u nekim slučajevima vraćaju kineske državljane koji žive u egzilu.
Kina to radi na temelju bilateralnih sigurnosnih sporazuma Europe i Afrike, dodaje CNN, spomenuvši Hrvatsku, Srbiju i Rumuniju.
Hrvatsko ministarstvo je navelo da su u Hrvatskoj boravili samo kineski policajci zbog lakše komunikacije sa kineskim turistima, a saradnju s Kinom ocjenjuju kao profesionalnu i pozitivnu.
"Uprava policije niti iz vlastitih saznanja, a niti iz saznanja agencija s kojima sarađuje, ne raspolaže s podacima o postojanju niti djelovanju ilegalnih policijskih jedinica u Zagrebu ili Hrvatskoj", rekla je portparolka MUP-a Jelena Bikić.
Dodala je da su na temelju bilateralnih sporazuma u Hrvatskoj boravili kineski policajci "sa ciljem da hrvatskim kolegama olakšaju komunikaciju s turistima iz Kine, u trajanju od jednog mjeseca".
Kineski policijski službenici od 2018. tokom ljeta učestvuju u hrvatskom projektu "Sigurna turistička destinacija". Tada je u Hrvatskoj ukupno boravilo šest kineskih policijskih službenika, a godinu kasnije njih osam.
Tokom 2020. i 2021. kineski policajci nisu boravili u Hrvatskoj, a ove godine ih je bilo osam.
Pročitajte i ovo: MUP bez saznanja o navodnim kineskim policijskim stanicama u Srbiji