Kina navodno vrši pritisak na Iran da obuzda napade Huta u Crvenom moru

Teretni brod Galaxy Leader u pratnji Huta u čamcima u Crvenom moru na ovoj fotografiji objavljenoj 20. novembra 2023.

Kineski predstavnici vlasti zatražili su od svojih iranskih kolega da obuzdaju napade Huta na brodove u Crvenom moru ili će doći do narušavanja ekonomskih odnosa s Pekingom, rekli su iranski izvori i diplomate upoznati sa situacijom, navodi Reuters.

Rasprave o napadima Huta i trgovini između Kine i Irana vodile su se na nekoliko nedavnih sastanaka u Pekingu i Teheranu, rekli su iranski izvori, odbivši dati detalje o tome kada su se dogodili i ko je njima prisustvovao.

"Kina tvrdi da ukoliko će njeni interesi biti na bilo koji način povrijeđeni, to će uticati prvenstveno na ekonomske odnose s Teheranom, dakle traže od nas da pritisnemo Hute da budu suzdržani", rekao je jedan anonimni iranski dužnosnik.

Napadi Huta kao vid podrške Palestincima u Gazi, podigli su troškove prevoza i ugrozili sigurnost, prekinuvši ključnu trgovačku rutu između Azije i Evrope kojom se uvelike koriste i brodovi iz Kine.

Trgovinski odnos Kine i Irana prilično je jednostran. Kineske rafinerije nafte kupuju preko 90 posto iranske sirove nafte budući da su američke sankcije Iranu mnoge kupce držale podalje od te zemlje, a kineske kompanije time su profitirale zbog nižih cijena.

Upitani za komentar o sastancima s Iranom u kojima se razgovaralo o napadima na Crvenom moru, kinesko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je "Kina iskreni prijatelj zemalja Bliskog istoka i predana je promoviranju regionalne sigurnosti i stabilnosti te traženju zajedničkog razvoja i prosperiteta".

"Čvrsto podržavamo zemlje Bliskog istoka u jačanju njihove strateške nezavisnosti te ujedinjenju i saradnji u rješavanju regionalnih sigurnosnih pitanja", rekli su iz ministarstva.

Iransko ministarstvo vanjskih poslova zasad nije dalo komentar na situaciju.

Pročitajte i ovo: Da li Kina izvlači korist iz nestabilnosti na Bliskom istoku?