Pet osoba u kineskom gradu u blizini Mjanmara ranjeno je u sredu posle pada zalutalih artiljerijskih granata s druge strane granice, dok se nastavljaju borbe između mjanmarske hunte i pobunjenika uprkos pregovorima, navodi kineski list Global tajms (Global Times).
Kineski list na engleskom pod kontrolom države objavio je video na društvenim mrežama u kojem su zvaničnici u Ženkangu, gradu u provinciji Junan, potvrdili da su granate ispaljene iz Laukaija, oblasti u mjanmarskom regionu Kokang, pogodile Nansan, grad pod njihovom jurisdikcijom.
Pet povređenih je od tada prebačeno u bolnicu, naveo je list.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u četvrtak da "snažno žali" zbog pada zalutalih artiljerijskih granata ispaljenih iz Mjanmara.
Godinama je Kokang u državi Šan u Mjanmaru bio nestabilna i nemirna regija.
Granate ispaljene iz te oblasti su takođe 2015. pale preko granice u Junanu usred borbi između trupa vlade Mjanmara i pobunjenika, ranivši jednog Kineza i četiri državljana Mjanmaraposle čega je i Peking gnevno reagovao.
Neke bitke su se u to vreme odvijale na čak 500 metara od kinesko-mjanmarske granice.
Sukobi u istoj oblasti 2009. primorali su desetine hiljada da pobegnu preko granice u Kinu, naveli su kineski državni mediji i grupe za ljudska prava.
Pročitajte i ovo:
Mjanmar naredio državnim službenicima i bivšim vojnicima da budu u pripravnostiVojna hunta u Mjanmaru produžila vanredno stanje i odložila izboreKineska ambasada u Mjanmaru je prošle nedelje pozvala svoje državljane da napuste Laukai što je pre moguće, navodeći sve veće bezbednosne rizike.
Oružani sukob između vojske Mjanmara i pobunjeničkih grupa na severu zemlje eskalirao je krajem oktobra. Susedna Kina je više puta pozivala na pregovore o prekidu vatre, pa čak i posredovala u dijalogu dve strane.
Prema podacima Ujedinjenih nacija sredinom decembra, više od 660.000 ljudi u Mjanmaru je raseljeno od 27. oktobra, čime je ukupno u toj zemlji trenutno raseljeno rekordnih 2,6 miliona ljudi.
Kineske vlasti pozvale su kineske građane da izbegavaju odlazak na sever Mjanmara, a onima koji su već u toj oblasti da odu na bezbedno ili da se vrate u Kinu.
Izvor: Reuters