Si na samitu G20 najavio podršku Kine Globalnom jugu

Kineski predsednik Si Đinping na samitu G20, Rio de Žaneiro, 18. novembar 2024.

Kineski predsednik Si Đinping je na skupu lidera Grupe 20 (G20) velikih ekonomija u Rio de Žaneiru najavio niz mera osmišljenih da podrži "Globalni jug, javila je u ponedeljak kineska državna televizija CCTV.

U svom prvom obraćanju na samitu G20, Si je rekao da će Kina podržati globalni razvoj s osam mera, uključujući "visokokvalitetnu" inicijativu Pojas i put, njegovog glavnog spoljnopolitičkog plana koji usmerava velike kineske investicije na infrastrukturne projekte u zemljama u razvoju.

Pročitajte i ovo: Decenija kineske inicijative 'Pojas i put'

On je takođe najavio da Kina, zajedno s Brazilom, Južnom Afrikom i Afričkom unijom, pokreće "Otvorenu inicijativu za međunarodnu naučnu saradnju" koja je osmišljena da usmeri naučne i tehnološke inovacije ka Globalnom jugu.

"Kina podržava G20 u sprovođenju praktične saradnje u korist Globalnog juga", rekao je Si.

On je dodao da se očekuje da će kineski uvoz iz zemalja u razvoju do 2030. godine premašiti osam hiljada milijardi dolara, prenela je državna novinska agencija Sinhua.

"Kina ne želi da bude jedan igrač, već se nada da će procvetati 100 cvetova i da će raditi ruku pod ruku sa ogromnim brojem zemalja u razvoju na postizanju modernizacije", rekao je Si, navodeći da je "Kina oduvek bila članica Globalnog juga, pouzdan i dugoročan partner zemalja u razvoju".

Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva i njegovi kolege iz zemalja u razvoju traže veću ulogu u multilateralnim razgovorima. Dva lidera će se sastati u Braziliji u sredu, tokom Sijeve državne posete kojom završava svoj boravak u Brazilu.

Brazil je preduzeo korake da pojača glasove Globalnog juga i insistira da Afrička unija treba da bude formalni član G20, navodeći primer Evropske unije. Ove godine na samitu G20 Afrička unija učestvuje u ime afričkih država.

Dok je uspon Globalnog juga u G20 izazvao izvesnu nelagodnost među bogatijim zemljama, to predstavlja priliku za Kinu, s obzirom na njene bliske ekonomske i političke veze s većinom zemalja u razvoju, posebno u Africi, gde je glavni zajmodavac.

Pročitajte i ovo: Da li je svetu potreban G20?

G20 je osnovana posle finansijske krize 2007-08. kako bi uključila važne ekonomije u usponu u razgovore koji su bili ograničeni na Grupu sedam industrijalizovanih nacija, i postala je ključno mesto za ekonomsku i finansijsku saradnju.

Ta grupa sada predstavlja oko 85 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda u svetu i pokriva više od 75 odsto globalne trgovine, kao i oko dve trećine svetske populacije.

Koncept Globalnog juga se pojavio kao oznaka zemalja u razvoju ili zemlje sa nižim prihodima, uglavnom na južnoj hemisferi, i zamenio je termin "Treći svet" iz vremena Hladnog rata.

Izvor: Reuters