Borbe oko Bahmuta, dok se traži zaustavljanje ruskih nuklearnih planova

Ukrajinski vojnik na ratištu u blizini Bakhmuta, 24. mart 2023.

Međunarodna osuda se pojačala zbog planova Moskve da postavi taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiju, dok borbe bjesne u istočnoj ukrajinskoj regiji Donjeck, a razoreni grad Bakhmut i dalje je žarište ruskih ratnih napora.

Ukrajinska vojska je 26. marta saopštila da su ruske ofanzive fokusirane na Bahmut i nekoliko drugih istočnih oblasti, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Borbe se odvijaju usred međunarodnih osuda zbog dogovora o postavljanju taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji koje je 25. marta objavio ruski predsjednik Vladimir Putin.

Kijev je osudio plan i pozvao na hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a i pozvao međunarodnu zajednicu da "preduzme odlučne mjere" kako bi spriječila moguću upotrebu nuklearnog oružja od strane Moskve.

"Rusija još jednom potvrđuje svoju hroničnu nesposobnost da bude odgovoran upravitelj nuklearnog oružja kao sredstva odvraćanja i prevencije rata, a ne kao oruđa prijetnji i zastrašivanja", saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo vanjskih poslova.

Pročitajte i ovo: Rusija i Bjelorusija dogovorile stacioniranje taktičkih nuklearnih bombi

Sekretar ukrajinskog Savjeta za nacionalnu sigurnost i odbranu Oleksiy Danilov rekao je da druga postsovjetska republika Bjelorusija postaje "talac" Moskve dopuštajući stacioniranje nuklearnog oružja na svom tlu.

NATO je kritikovao Putina zbog "opasne i neodgovorne" nuklearne retorike, dok je Njemačka osudila taj potez, rekavši da služi približavanju nuklearnog oružja Evropskoj uniji(EU).

"NATO je na oprezu i pomno pratimo situaciju. Nismo vidjeli nikakve promjene u nuklearnom držanju Rusije koje bi nas navele da prilagodimo vlastito", rekao je glasnogovornik NATO-a.

Zvaničnik u Berlinu rekao je za AFP da je to "još jedan ruski pokušaj nuklearnog zastrašivanja".

Pročitajte i ovo: NATO osuđuje 'opasnu' rusku nuklearnu retoriku

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell je tvitovao: "Bjelorusija kao baza ruskog nuklearnog oružja bi značilo neodgovornu eskalaciju i prijetnju evropskoj sigurnosti. Bjelorusija to i dalje može zaustaviti, to je njihov izbor. EU je spremna odgovoriti daljnjim sankcijama."

Uprkos Putinovim komentarima, Bijela kuća je saopštila da ne vidi nikakve naznake da se Rusija priprema za korištenje nuklearnog oružja. Međutim, navodi se da je "rusko pozivanje na to da NATO dijeli nuklearnog oružja potpuno obmanjujuće. NATO saveznici djeluju uz puno poštovanje svojih međunarodnih obaveza", uključujući decenijama star Sporazum o neširenju nuklearnog oružja (NPT).

Putin je uporedio svoj potez postavljanja nuklearnog oružja u Bjelorusiji s politikom Washingtona da takvo oružje postavi kod svojih saveznika iz NATO-a i tvrdi da to ne krši odredbe NPT-a.

Možda vas zanima: Bez više oružja nema ukrajinske ofanzive, poručuje Zelenski

U međuvremenu, na bojnom polju, ukrajinski generalštab je rekao da njegove snage nastavljaju držati položaje u Bakhmutu, gdje se nastavlja ruska opsada, ali je glavni ukrajinski komandant ove sedmice rekao da se situacija "stabilizuje".

U izvještaju se pominju ruski napadi u oblastima Donjecka Liman, Marjinka i Avdijevka i navodi se da su ukrajinske snage odbile 85 ruskih napada u posljednja 24 sata.

U svom dnevnom ažuriranju, britansko Ministarstvo odbrane je navelo da Rusija "najvjerovatnije želi stabilizirati svoje linije fronta i da će zauzeti odbrambeni operativni stav".

Bjesni bitka za kontrolu nad Bakhmutom na istoku Ukrajine

Kijev je također rekao da ruske snage provode "odbrambene akcije" u oblastima oko Hersona i Zaporožja, gdje je granatiranje izazvalo strah zbog okupirane nuklearne elektrane na jugoistoku Ukrajine.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da će njen generalni direktor Rafael Grossi sljedeće sedmice posjetiti nuklearnu elektranu Zaporižje, koju je okupirala Rusija, gdje su on i drugi nuklearni stručnjaci više puta upozoravali na rizik od nuklearne katastrofe.

Pročitajte i ovo: Šef IAEA sljedeće nedelje u Zaporožju

Gradsko vijeće Hersona je 24. marta savjetovalo stanovnike koji žive u blizini rijeke Dnjepar da odu u "sigurnija područja".

Ukrajinska vojska je saopštila da su okupatori u gradu Berdjansku, u regiji Zaporižja, izdali dekret kojim su lokalno stanovništvo primorali da traže propusnice za slobodno kretanje u tom području do provjere njihove prošlosti.

Ruske snage i njihovi separatistički saveznici izveli su opsežne operacije "filtracije" kako bi provjerili civile na okupiranoj teritoriji od početka invazije koja je počela u februaru 2022.

Ukrajinski generalštab je takođe tvrdio da je ruska strana do sada pretrpjela 170.000 žrtava od 22. februara 2022.

Radio Slobodna Evropa ne može nezavisno potvrditi tvrdnje o žrtvama bilo koje strane ili dešavanja na bojnom polju u područjima intenzivnih borbi.

U svom redovnom video obraćanju kasno 25. marta, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pohvalio je odluku o "novim paketima podrške za odbranu Ukrajine" iz Finske, Njemačke, Litvanije i Sjedinjenih Država, kao i slično glasanje u Švedskoj.

On je također naveo "sigurnosni paket i snažne sporazume s Japanom" nakon posjete japanskog premijera Fumija Kišide ranije ove sedmice.

Zelenski je rekao da je hrvatska vlada podržala program za liječenje i rehabilitaciju ukrajinskih ratnih žrtava i da se Grčka pridružila grupi koja "radi na stvaranju posebnog suda" za ratne zločine.

Prema izvještajima Reutersa i AFP-a