Iz Kliničkog centra Sarajevo izuzeta dokumentacija o liječenju COVID pacijenata

Iz SIPA-e je za RSE potvrđeno da se ostale naredbe, između ostalog odnose i na predmete koji se tiču tretmana svih pacijenata koji su boravili u KCUS od otvaranja COVID odjeljenja

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u narednim danima nastavljaju izuzimati predmete iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) koji se dovode u vezu s teškim krivičnim djelima protiv zdravlja ljudi i zloupotrebe položaja ili ovlaštenja.

Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio glasnogovornik SIPA-e Luka Miladinović, nakon što su u jutarnjim satima 5. jula pripadnici ove Agencije ušli u KCUS, najveću zdravstvenu ustanovu u Bosni i Hercegovini (BiH).

"Realizovana je jedna od četiri naredbe Suda. Dokumentacija koju smo danas izuzeli odnosi se na tretman dva pacijenata zbrinuta na KCUS", kazao je Miladinović.

Pročitajte i ovo: Druga krivična prijava protiv Kliničkog centra Sarajevo zbog 'propusta u liječenju'

On je ranije izjavio da SIPA postupa po naredbi Općinskog suda u Sarajevu, "koja se odnosi na privremeno izuzimanje predmeta u cilju prikupljanja dokaza zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena teška krivična djela protiv zdravlja ljudi, u vezi s krivičnim djelima nesavjesno liječenje i zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja".

"Nastavlja se rad na realizaciji ostalih naredbi koji će sigurno trajati dva do tri dana", dodao je Miladinović.

Iz SIPA-e je za RSE potvrđeno da se ostale naredbe, između ostalog odnose i na predmete koji se tiču tretmana svih pacijenata koji su boravili u KCUS od otvaranja COVID odjeljenja.

Po okončanju aktivnosti na terenu SIPA će dostaviti odgovarajuće izvještaje pravosudnim institucijama, odnosno Općinskom sudu i Tužilaštvu Kantona Sarajevo (KS), jednog od deset kantona bh. entiteta Federacije Bosne i Hercegovine (BiH).

Iz KCUS-a su za RSE naveli da su pripadnici SIPA-e, u sklopu ranijeg postupka, došli u KCUS da izuzmu dokumentaciju koju nisu izuzeli u prethodnom dolasku.

"Ne radi se ni o kakvom pretresu, niti bilo čemu sličnom", naveli su u saopštenju iz KCUS-a.

Dvije prijave zbog grešaka i propusta u liječenju COVID pacijenata

Damir Koldžo, advokat porodica Palić i Hota, čiji su bližnji preminuli od posljedica COVID-19 u respiratornom centru KCUS u martu ove godine, podnio je prošli mjesec dvije krivične prijave protiv KCUS i njegove direktorice Sebije Izetbegović, zbog kako je rekao, grubih grešaka i propusta u liječenju.

Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo (KS) za RSE potvrdili su zaprimili prijave, te da je elektronski sistem registrovao predmete i dodijelio ih tužiocu.

Početkom aprila Tužilaštvo KS-a formiralo je predmet koji se odnosi na pismo koje je potpisalo 17 anesteziologa, a u kojem su naveli da respiratori uvezeni iz Kine, u aprilu 2020. godine, koji se koriste u KCUS, ne posjeduju postavke koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.

RSE i pandemija COVID-a 19

Priče, analize, foto i video zapisi o COVID-u 19.

U Tužilaštvu BiH je u februaru ove godine počelo suđenje u predmetu "Novalići drugi" u kojem je prvooptuženi Fadil Novalić, premijer Federacije BiH, Fahrudin Solak, suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite, Fikret Hodžić, vlasnik i direktor kompanije "F.H. Srebrena malina", te Jelka Milićević, ministrica financija FBiH.

Optuženima se stavlja se na teret da su počinili kaznena djela udruživanje radi činjenja kaznenih djela u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine u vrijednosti od 5,3 miliona eura, te zaštitne opreme u vrijednosti od 1,4 miliona eura za potrebe borbe protiv korona virusa u Federaciji BiH u vrijeme neposredno nakon proglašenja stanja nesreće.

Od posljedica COVID-a 19 je u prva tri mjeseca 2021. godine preminulo 3.130 ljudi, što je skoro polovina ukupnog broja preminulih zaraze od početka pandemije u martu prošle godine.

Tokom trećeg vala pandemije samo u KS-u, u martu ove godine od korona virusa je umrlo 400 ljudi, u odnosu na ukupno 383 preminulih od marta do kraja decembra 2020. godine.

Provjere akademskih zvanja direktorice KCUS

Nakon inspekcije provedene u junu Uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo utvrdila je da zvanje magistra direktorice KCUS Sebije Izetbegović zahtijeva dodatne provjere.

Pročitajte i ovo: Inspekcija: Diploma Sebije Izetbegović zahtijeva dodatne provjere

"Razlog tome je što nam nije bila predočena relevantna dokumentacija koja se odnosi na stečena prava studentice Izetbegović na postidiplomskom studiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, niti smo imali uvid u nstavne planove i programe, te fond sati časova predavanja", ističu u Upravi.

Krajem maja u javnosti je iznijeto više informacija i spekulacija koje dovode u pitanje validnost specijalizacije, kao i doktorata prof. dr. Izetbegović.

Greška servera

Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.

Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj