Blokada kanadskih kamiondžija, koji se protive obaveznoj vakcinaciji protiv Covida-19, zateže šrafove u automobilskoj industriji, primoravajući Ford, Dženeral Motors i druge automobilske kompanije da zatvore fabrike ili smanje proizvodnju.
Kamiondžije već četvrti dan drže u blokadi saobraćaj ka Kanadi na mostu Ambasador koji povezuje Vindzor, Ontario, sa Detroitom ometajući protok auto-delova i drugih proizvoda između dve zemlje.
Američke vlasti su se pripremile za mogućnost sličnih protesta širom SAD, a vlasti u Parizu i Belgiji su zabranile su blokade puteva.
Ministarstvo za unutrašnju bezbednost SAD saopštilo je da je primilo izveštaje da kamiondžije planiraju da „blokiraju puteve u velikim gradovima“ u znak protesta protiv obavezne vakcinacije i drugih pitanja.
Navedeno je da bi konvoj mogao da krene u južnoj Kaliforniji već ovog vikenda, što bi verovatno poremetilo saobraćaj oko Superboula, i da stigne do Vašingtona u martu u vreme obraćanja predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) naciji, navodi se u kopiji biltena od utorka koji je dobio Asošiejted pres. U njoj se ističe da bi protest mogao da bude remetilački i da zakoči saobraćaj, ali da nije bilo poziva na nasilje.
Pročitajte i ovo: Pariz zabranio protest po uzoru na onaj u OttawiPariska policija je saopštila u četvrtak, 10. februara, da će biti uvedene posebne mere u cilju sprečavanja blokade puteva, upozoravajući da će kažnjavati i privoditi prekršioce zabrane.
Zabrana blokada puteva u Evropi i pretnje zatvorom i visokim kaznama takođe su podstakle onlajn čet grupe u Francuskoj koje su pozivale vozače da od petka uveče dođu u Pariz i da nastave put Brisela u ponedeljak.
Most Ambasador je najprometniji američko-kanadski granični prelaz, preko koga se odvija 25 odsto ukupne trgovine dve zemlje, pa se posledice blokade sve više osećaju.
Ford je saopštio da je njegova fabrika motora u Vindzoru u Ontariju ponovo otvorena u četvrtak nakon što je zatvorena u sredu zbog nedostatka delova. Ali, njegova fabrika za montažu kompanije u Okvilu, Ontario, blizu Toronta, radi smanjenim kapacitetom, naveo je Ford.
„Ovaj prekid na mostu Detroit-Vindzor šteti kupcima, automobilskim radnicima, dobavljačima, zajednicama i kompanijama sa obe strane granice,“ saopštio je Ford. „Nadamo se da će se ova situacija brzo rešiti jer bi mogla imati drastičan uticaj na sve proizvođače automobila u SAD i Kanadi.”
Dženeral motors je otkazao drugu smenu u sredu i prvu smenu u četvrtak u svojoj fabrici SUV srednje veličine izvan Lansinga u Mičigenu.
Tojota je saopštila da neće moći da proizvodi ništa u tri kanadske fabrike do kraja nedelje zbog nestašice delova. Ona je za to okrivila poremećaje u lancu snabdevanja, vremenske prilike i probleme povezane sa pandemijom, ali su gašenja usledila samo nekoliko dana nakon što je blokada počela u ponedeljak.
Portparolka Bele kuće Džen (Jen) Psaki rekla je da Bajdenova administracija pažljivo prati blokadu mosta, ukazujući na rizik za američku automobilsku industriju.
Nastavljena blokada u Kanadi
Stotine demonstranata u kamionima takođe su paralisale ulice centra Otave skoro dve nedelje, a blokiran je i granični prelaz u Manitobi.
Policija u Otavi je obećala da će sprovesti strožu akciju kako bi okončala protest u centru grada, gde se nalaze vladine zgrade, zgrada parlamenta i rezidencija kanadskog premijera Džastina Trudoa.
Konvoj Freedom Truck-a su promovisale i mnoge ličnosti koje rade ili nastupaju na Foks njuzu, uključujući i podršku bivšeg predsednika Donalda Trampa i senatora iz Teksasa Teda Kruza.
Gradonačelnik Vindzora Dru Dilkens rekao je u sredu da policija nije uklonila demonstrante iz straha da će rasplamsati situaciju, ali je dodao: „Nećemo dozvoliti da se ovo dešava tokom dužeg vremenskog perioda”.
Od srede, u demonstracijama je učestvovalo 50 do 74 vozila i oko 100 demonstranata, saopštila je policija. Ona je navela da je "uspela da pregovara da još desetak kamiona napusti centar" te da je još 10 otišlo, ali je grad upozorio na prekide saobraćaja zbog novih demonstracija na aerodromu u Otavi.
Da bi izbegli blokadu i ušli u Kanadu, kamiondžije u oblasti Detroita morali su da voze 70 milja severno do Port Hurona u Mičigenu i pređu most Blue Vater, što je dovelo do 4 i po sata kašnjenja na izlasku iz SAD.
Dok demonstranti pozivaju na Trudoovu smenu, većinu restriktivnih mera širom zemlje uvele su pokrajinske vlade. To uključuje zahteve da ljudi pokažu „pasoše“ sa dokazom o vakcinaciji za ulazak u restorane, teretane, bioskope i sportske događaje.
Mnoge provincije su ove nedelje najavile planove da uklone ili ublaže ta ograničenja nakon porasta broja slučajeva omikrona u zemlji.
Ograničenja zbog pandemije bila su daleko stroža u Kanadi nego u SAD, ali su ih Kanađani uglavnom podržavali. Stopa smrtnosti od COVID-19 u Kanadi iznosi jednu trećinu u odnosu na SAD.