Kampanja za lokalne izbore u Srbiji, koji će se održati 2. juna, sprovedena je u ambijentu suprotnom Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi Saveta Evrope, Ustavu, zakonu i preporukama OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), ocenio je Biro za društvena istraživanja (BIRODI).
Oni su 30. maja saopštili da je prekšena Evropska povelja o lokalnoj samoupravi Saveta Evrope, koja garantuje autonomiju lokanih samouprava u odnosu na više nivoe vlasti.
Takođe navode da je narušen Ustav Srbije, koji lokalnim samoupravama garantuje autonomiju u odnosu na republičku vlast, što znači da nosioci javnih funkciia sa republičkog nivoa ne mogu biti učesnici i garanti datih obećanja u izbornoj kampanji.
Nema poboljšanja izbornih uslova u Srbiji, tvrdi organizacija CRTA
Ministarstvo državne uprave Srbije demantovalo tvrdnje CRTE o izborima
Ističu da je nosilac izborne liste okupljene oko vladajuće Srpske napredne stranke bio predsednik države, i navode da je to suprotno Ustavu Srbije, Zakonu o predsedniku Republike i preporuci ODIHR-a, kojom se ukazuje na potrebu razdvajanja javnih i partijskih funkcija angažmana.
Lokalni izbori raspisani su za 2. jun u još 66 gradova i opština Srbije u kojima oni nisu održani u decembru 2023. godine.
Izbori za Beograd održani su 17. decembra zajedno pa parlamentarnim i pokrajinskim. Međutim, do njihovog ponavljanja dolazi budući da nijedna stranka i koalicija nije osvojila dovoljno da formira vlast.
Nakon izbora u decembru, međunarodni i domaći posmatrači zabeležili su nepravilnosti na izborima. ODIHR je izdao 25 preporuka vlastima Srbije za poboljšanje izbornih uslova.
Pročitajte i ovo: Izborne manipulacije, korupcija i neprijateljski narativ: Srbija u očima Freedom House'Dominacija vlasti u medijima'
"U poslednje dve nedelje izborne kampanje (13 - 27. maj) medijska dominacija vlasti i vladajuće partije u centralnim informativnim emisijama na televizijama sa nacionalim pokrivanjem i N1 bila je u odnosu 8:1 u korist vlasti", navode iz BIRODI-a.
Dodaju da su predstavnici vlasti bili predstavljeno "izrazito pozitivno", sa nula negativnih sekudi.
"Čime je prekšen Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga, na šta REM (Regulatorno telo za elektronske medije) nije reagovao, dok je u dnevniku N1 vlasti bila predstavljanja negativno-neutralno", piše u saopštenju.
S druge strane, navode da su opozicione liste u analiziranim dnevnicima većinski bile ili marginalno predstavljene, odnosno izostavljene, ili negativno predstavljene, uz retke primere pozitivnog izveštavanja.
Pročitajte i ovo: Politička scena Srbije u stalnom predizbornom statusuStranke koje su zagovarale bojkot izbora su predstavljene većinski na neutralan način, kažu iz BIRODI-a.
Zaključuju da je medijski pluralizam, koji je garatovan Zakonom o elektronskim medijima, "urušen".