Kamioni i autobusi i dalje ne mogu da prelaze na graničnim prelazima Jarinje i Merdare.
Dan ranije Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova saopštilo je da je onemogućeno kretanje autobusa i kamiona sa Kosova u Srbiju na ta dva prelaza.
Pretpostavlja se da su blokade nastale kao posledica protesta koji se održavaju na teritoriji Srbije.
Prema navodima ministarstva, čak ni prolazak automobila nije dozvoljen.
U pojedinim grupama na društvenoj mreži Telegram govori se da su puteve blokirali vozači kamiona sa srpskom robom, u znak revolta protiv odluke kosovskih vlasti da ne dozvole ulazak kamionima sa srpskim tablicama i robom na teritoriji Kosova od prošle nedelje.
Pročitajte i ovo: Kamioni sa srpskom robom ni danas ne mogu ući na KosovoVlada Kosova je 14. juna odlučila da pooštri granične kontrole sa Srbijom.
Odluka je donesena nakon što su srpske snage uhapsile trojicu pripadnika kosovske policije.
Kosovo hapšenje trojice policajaca smatra otmicom koju su na svom teritoriju izvršile srpske vlasti. Prema saopštenju policije Kosovo, policajci su uhapšeni u mjestu Tresave/Bare, u općini Leposavić, na području Kosova.
Nakon što im nije dopušten ulazak na Kosovo, desetine kamiona srpskih i kosovskih registarskih oznaka parkirani su 15. juna na srpskoj strani granice u Merdaru.
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti izjavio je dan ranije da su sigurnosne institucije pooštrile granične kontrole sa Srbijom, kao odgovor na situaciju koja je nastala nakon što su srpske snage uhapsile tri pripadnika kosovske policije.
Kurti je demantovao da postoji zabrana ulaska robe iz Srbije, ističući da mjere "nisu ekonomske ni komercijalne, već sigurnosne".
Srbija je jedna od pet zemalja koje najviše izvoze na Kosovo.
Prije odluke vlasti, u jednom danu ova država izveze robe u vrijednosti od milion eura.
Samo prošle godine na domaće tržište ušlo je robe u vrijednosti od 372 miliona eura, dok je Kosovo u Srbiju prodalo proizvode u vrijednosti od oko 62 miliona eura.
Vaš browser nepodržava HTML5