Da politika dominira svim oblastima života pokazalo je nedavno završeno Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Čini se da nigdje kao na Balkanu se to tako jako ne osjeća. Politički odnosi između država, opterećeni ratnom istorijom i nacionalizmom određuju ko će u utakmicama ili mečevima, bez obzira o kojem je sportu riječ, biti favorit.
Kako mladi iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, koji bi trebali biti neopterećeni nedavnom ratnom prošlošću biraju za koga će navijati, recimo kada igraju reprezentacije susjednih zemalja? Šta misle o tome kako se proslavljaju sportski uspjesi – da li su prema mišljenju mladih to više pokliči politici i naciji, a manje sportskim rezultatima? O ovim pitanjima razgovarali smo sa mladima iz Doboja, Beograda i Budve.
Na proteklom Mundijalu u Rusiji, kako javlja naš Arnes Grbešić iz Doboja, navijanje za repreznatacije susjednih zemalja bilo je povezano sa događajima iz ratne prošlosti. A takva atmosfera, kažu anketirane Dobojlije, idu u prilog političkim moćnicima.
Vaš browser nepodržava HTML5
„Bilo bi lijepo da je sport izolovan od politike, ali su, nažalost, dosta isprepleteni“, utisak je mladih Beograđana sa kojima je, nakon Svjetskog prventsva u fudbalu razgovarao Ognjen Zorić. Upliv politike na sport naročito je postao upadljiv u danima kada je igrala fudbalska reprezentacija Hrvatske i kada je pitanje svih pitanja u Srbiji bilo – za koga navijati?
Vaš browser nepodržava HTML5
Favoriziranje ove ili one reprezentacije za mlade Crnogorce je često odraz političkog opredjeljenja. Kakav je uticaj politike na sporti šta o tome misle mladi iz Budve poslušajte u anketi Jasne Vukićević.
Vaš browser nepodržava HTML5
Kompletnu emisiju možete poslušati ovdje:
Vaš browser nepodržava HTML5