SAD i Južna Koreja postigle su važan sporazum kako bi se suprotstavili sjevernokorejskoj nuklearnoj prijetnji.
Washington je pristao da povremeno raspoređuje američke podmornice s nuklearnim naoružanjem u Južnoj Koreji i uključuje Seul u svoje operacije nuklearnog planiranja, prenosi 27. aprila BBC.
Zauzvrat, Južna Koreja je pristala da neće razvijati vlastito nuklearno oružje.
Washingtonska deklaracija će ojačati saradnju saveznika u odvraćanju sjevernokorejskog napada, rekao je američki predsjednik Joe Biden.
Na obje strane raste zabrinutost zbog nuklearne prijetnje koju predstavlja Sjeverna Koreja. Pjongjang razvija taktičko nuklearno oružje koje može gađati Južnu Koreju i usavršava svoje oružje dugog dometa koje može doseći kopno SAD-a.
SAD već imaju ugovornu obavezu da brane Južnu Koreju, a ranije su se obavezale da će koristiti nuklearno oružje ako bude potrebno.
Pročitajte i ovo: Kina osudila uticaj SAD na tenzije na Korejskom poluostrvuJužnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol, koji je boravio u Bijeloj kući u državnoj posjeti, rekao je da je Washingtonska deklaracija označila neupitnu opredijeljenost SAD-a da poboljša odbranu, odvrati napade i zaštiti američke saveznike upotrebom nuklearnog oružja.
Novi sporazum rezultat je pregovora koji su vođeni tokom nekoliko mjeseci, rekao je visoki zvaničnik administracije.
Prema novom sporazumu, SAD će svoje odbrambene obaveze učiniti vidljivijima slanjem nuklearne podmornice u Južnu Koreju po prvi put u 40 godina, zajedno s drugim strateškim sredstvima, uključujući bombardere sa nuklearnim oružjem.
Dvije strane će takođe razviti Nuklearnu konsultativnu grupu koja će raspravljati o pitanjima nuklearnog planiranja.
Pročitajte i ovo: Sestra sjevernokorejskog vođe kaže da je Pjongjang spreman djelovati protiv SAD-a i JugaPolitičari u Seulu već dugo tjeraju Washington da ih više uključi u planiranje kako i kada koristiti nuklearno oružje protiv Sjeverne Koreje.
Kako je nuklearni arsenal Sjeverne Koreje rastao u veličini i sofisticiranosti, Južnokorejci su postali oprezni.
Strah da bi Washington mogao napustiti Seul doveo je do poziva da Južna Koreja razvije vlastito nuklearno oružje.
No, u januaru je Yoon uzbunio Washington kada je postao prvi južnokorejski predsjednik koji je ovu ideju vratio na sto u posljednjih nekoliko decenija.
To je podstaklo SAD da, ako želi odvratiti Južnu Koreju od želje da pravi vlastite bombe, mora ponuditi nešto konkretno.
Yoon se sada vraća kući pošto je postigao "opipljiv" napredak, konstatuje BBC.