Članica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Srbije Judita Popović podnela je ostavku na tu funkciju.
Svoju ostavku ona je 8. juna uputila Skupštini Srbije.
"Shvatila sam u proteklih mesec dana da je postalo besmisleno ostati u telu koje se ne snalazi u prostoru i vremenu i zanemaruje ogromne društvene turbulencije i nezadovoljstvo javnosti", rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Judita Popović.
Smena članova Regulatornog tela za elektronske medije, jedan je od glavnih zahteva protesta "Srbija protiv nasilja", koji se već mesec dana održavaju u Beogradu, na poziv opozicionih stranaka.
Stranke i građani koji u njima učestvuju nezadovoljni su reakcijom vlasti na dva masovna ubistva koja su početkom maja 2023. potresli Srbiju.
Nezadovoljni su i radom REM-a, jer smatraju da to telo ne radi na "sprečavanju govora mržnje" u medijskom prostoru.
Radio Slobodna Evropa do objavljivanja vesti nije dobio odgovor REM-a povodom ostavke Judite Popović.
Nakon odluke da ne učestvuje u daljem radu tog tela, Popović je za RSE rekla da je, kao jedan od četvoro kanditata koje je poredložila opozicija za sastav REM-a, uradila sve što je u njenoj moći da promeni rad ovog tela.
"To nesnalaženje vlasti, režimskih medija, regulatora, u ovoj strašnoj društvenoj tragediji, ta ispraznost, surovost, neprofesionalnost, bez pravog saosećanja, meni je bila poslednja kap koja je prelila čašu, i nisam više pronalazila u sebi dovoljno snage i energije da istrajem i dalje kao insajder u okviru tog saveta", objasnila je Popović za RSE.
Ona je rekla da je u okviru ovog tela tri godine bila usamljena, a da je očekivala da će je ranije razrešiti dužnosti.
"Mislim da će u stvari novinari da trpe najveću štetu, zato što su imali prilike baš putem tog nekog mog postojanja u takvom jednom regulatoru - koji je daleko od nezavisnog, daleko je od profesionalnog rada, daleko je od poštovanja zakona - da dobiju prave informacije", rekla je ona.
Pročitajte i ovo: Srpska opozicija ne veruje 'Vučićevim izborima'Pored zahteva za smenu REM-a, organizatori protesta "Srbija protiv nasilja" zahtevaju i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi (Happy) zbog rijaliti emisija sa elementima nasilja, kao i zabranu takvih programa i novinskih tabloida koji promovišu agresiju.
Judita Popović je u razgovoru za RSE istakla da o zahtevima sa protesta nije bilo reči na redovnoj sednici REM-a u toku maja meseca.
"Nije bilo na dnevnom redu uopšte šta se to dešava u Srbiji. Uopšte se nije ni postavljalo pitanje da li regulator treba da reaguje i da eventualno preispita svoju odgovornost u vezi medijske scene u Srbiji. To je za mene bilo poražavajuće", rekla je Popović.
Ona je podvukla da bi Regulatorno telo za elektronske medije moralo da reaguje, posebno nakon što desetine hiljada ljudi na protestima Srbija protiv nasilja kritikuju medijsko izveštavanje o dva masovna ubistva koja su koja su u maju potresla društvo.
"Zar nije najnormalnije da regulator o tome razgovara, da članovi saveta o tome razgovaraju i da donesu određene odluke baš u intersu javnosti? Toga nije bilo i videla sam da neće biti. Prosto čekaju da prođe oluja zavučeni u mišje rupe", istakla je Judita Popović.
Pročitajte i ovo: Brnabić poručila da je spremna da podnese ostavku, Vučić nagovestio izboreOna je rekla i da se nada će "proevropska građanska opcija" uz pomoć protesta promeniti sistem vrednosti u društvu, "koji je okoštao i koji je doveo do ovih strašnih tragedija".