Još jedan ekološki incident ruskog metalurškog giganta na Arktiku

Više od 40 tona avionskog goriva prolilo se u jezero pored arktičkog naselja Tukhard na terirotiji ruskog Krasnojarska 12. jula. Iz Norilsk Nickela su rekli da se izlivanje desilo kada je cjevovod bio bez pritiska 15-ak minuta dok se pumpalo avionsko gorivo.

Oštećeni cjevovod 13. jula pored mjesta gdje se prolilo avionsko gorivo u blizini naselja Tukhard.

Privremena ograda za zadržavanje izlivenog goriva 13. jula.

Fotografija koju je objavio Greenpeace 28. juna pokazuje bager kako rastavlja cijev iz postrojenja za obogaćivanje Norilsk Nickla kojom je odvođena voda u rijeku. Kompanija je navela da je nepravilno pumpala otpadne vode u arktičku tundru i da je suspendovala zaposlene koji su odgovorni za grešku.

U maju, oko 21.000 tona dizel goriva prolilo se iz elektrane Norilsk Nickela u Norilsk. Ekolozi kažu da je to bilo najveće prolivanje goriva koje se ikada desilo na Arktiku.    

Fotografija iz ruskog Ministarstva za hitne situacije pokazuje radnike koji 18. juna pripremaju rezervoar na terenu gdje će se zadržati proliveno gorivo.

Radnici ruskog državnog naftovoda Transneft koji drži monopol, učestvuju u operaciji čišćenja nakon masovnih majskih prolivanja goriva u rijeku Ambarnaju u okolini Norilska.

Plutajuća brana instalirana kako bi ograničila širenje zagađenja u rijeku Ambarnaja u okolini Norilska nakon izlivanja goriva u maju. Nesreća se desila kada se urušio rezervoar za gorivo u elektrani kojim upravlja podružnica giganta Norilsk Nickel.

Ruski inspektori su 10. juna zatvorili trojicu članova osoblja elektrane.  

Radnici pune sabirni rezervoar mješavinom nafte i vode sakupljene sa površine zagađene rijeke Ambarnaje.

Mrtva riba na obali Ambarnaje u okolini Norilska nakon prolivanja nafte u maju. Norilsk Nickel je najveći svjetski proizvođač nikla i paladijuma, a kontroliše ga najbogatiji Rus Vladimir Potanin, čije bogatstvo se procjenjuje na 23,5 milijardi američkih dolara.  

Vjačeslav Starostin bio je zadužen za rad elektrane kada je u maju 21.000 tona goriva prolivena u arktičko stanište. Regionalni sud ga je osudio za zanemarivanje i narušavanje okolišnih propisa, te je odredio da se Starostin smjesti u pritvor prije suđenja do 31. jula.     

Ruska državna organizacija za zaštitu okoliša rekla je da bi proizvođač metala Norilsk Nickel trebao preuzeti troškove za procijenjene račune u iznosu od dvije milijarde dolara za štetu nastalu zbog ogromnog izlijevanja goriva u poslovnim operacijama kompanije na Arktiku.

Prenosivi kontejneri u kojima se drži zagađena voda.

Pogled iz helikoptera na zagađeno područje 2. juna.

Dodatni radnici iz ruskog Ministarstva za hitne situacije doletjeli su kako bi pomogli u saniranju posljedica prolivanja iz maja. Greenpeace je opisao prolivanje kao "prvi incident ovog obima na Arktiku".

Plutajuća brana je instalirana 2. juna kako bi ograničila širenje zagađenja nakon masivnog izlivanja u maju.  

Satelitska fotografija koju je objavio Svjetski fond za divljinu (WWF) pokazuje razmjere grimizne boje uzrokovane izlivanjem u riječni tok u okolini Norilska.

Vlasnici postrojenja rekli su da je do incidenta došlo zbog urušavanja nosećih stubova koji su podupirali skladišni rezervoar izgrađen na permafrostu. Kompanija je navela da su klimatske promjene dovele do topljenja permafrosta, što je pokrenulo kolaps.

Fotografija koju je objavio ruski Greenpeace pokazala je kako su lokalne rijeke obojene crveno od masovnog curenja goriva.