Tenzije između Palestinaca i Izraelaca porasle su uveče 23. aprila i rano ujutro 24. aprila novim okršajima kod Starog grada Jerusalema, demonstracijama u okupiranoj Zapadnoj obali i ispaljivanjem raketa iz Pojasa Gaze.
Policija je 23. aprila jurila mlade Palestince blizu ulaza u Stari grad Jerusalem, poslije posljednje molitve petkom na kojoj se okupilo desetine hiljada vjernika na Hramovoj gori, trećem najsvetijem mjestu islama, u ovom periodu dok traje muslimanski mjesec ramazan.
Mladi Palestinci bacali su flaše s vodom i kamenje na pripadnike snaga reda, raspoređenih u velikom broju. Policija je koristila šok bombe da pokuša rastjerati masu i privela je nekoliko ljudi.
Bilo je incidenata i u drugim palestinskim četvrtima u Istočnom Jerusalemu.
Stotine Palestinaca okupilo se 23. aprila na mjestu koje povezuje Izrael sa Zapadnom obalom, gdje su zapaljeni razni predmeti. Palestinci su bacali kamenje i molotovljeve koktele ka jevrejskom svetom mjestu u Betlehemu, u okupiranoj Zapadnoj obali, navela je policija, dok su takođe održane demonstracije u Ramali, sjedištu Palestinske uprave.
Kasnije 24. aprila ispaljeno je najmanje 15 raketa iz Pojasa Gaze, palestinske enklave geografski odvojene od okupirane Zapadne obale i Jerusalema, ka Izraelu, javila je izraelska vojska. Neke od raketa presreo je protuvazdušni štit, a druge su pale na zemlju.
Kao odgovor izraelska vojska je saopštila da su tenkovi, ratni avioni i helikopteri gađali položaje Hamasa, islamističkog pokreta koji kontroliše Pojas Gaze od 2007. godine i koji je posljednjih godina pristao na primirje sa Izraelom poslije tri rata između dvije strane (2008., 2012., 2014. godine).
Nakon okršaja 22. aprila kod Starog grada Jerusalema, najnasilnijih u posljednjih nekoliko godina u svetom gradu, oružano krilo Hamasa izrazilo je podršku Palestincima u Istočnom Jerusalemu, kao oblik upozorenja Izraelu.
Grupa palestinskih frakcija, uključujući Hamas ali takođe Islamistički Džihad, druga oružana islamistička grupa u Pojasu Gaze, saopštili su 24. aprila da ne mogu ostati nijemi nakon nasilja u Jerusalemu.
Pročitajte više Više od stotinu povrijeđenih u sukobima u Istočnom JerusalimuLibanski šiitski pokret Hezbolah, blizak Iranu, Hamasu i Islamskom džihadu, izrazio je solidarnost sa Palestnicima i osudio djelovanje "okupacione policije" i "banda kolonizatora".
Palestinski predsjednik Mahmud Abas osudio je podsticanje na mržnju izraelskih ekstremnodesničarskih grupa i pozvao međunarodnu zajednicu da "zaštite" Palestince u Istočnom Jerusalemu.
Okršaji posljednjih dana u Jerusalemu počeli su kada je policija spriječila stanovnike da sjednu na stepenike oko Vrata Damaska, na ulazu u Stari grad Jerusalem, gdje se Palestinci obično okupljaju uveče za vrijeme ramazana.
Kada su ekstremnodesničarski Jevreji planirali demonstracije ispred tih velikih vrata, brojni Palestinci su to vidjeli kao provokaciju i pokušaj preuzimanja kontrole nad tim simboličnim mjestom.