Demonstranti postavili šatore ispred jermenskog parlamenta, traže ostavku vlade

Pristalice arhiepiskopa Bagrata Galstaniana blokirale su saobraćaj ispred parlamenta u Jerevanu 10. juna 2024.

Pristalice arhiepiskopa Bagrata Galstaniana postavile su šatore i blokirale saobraćaj na glavnoj aveniji ispred jermenskog parlamenta 10. juna, u pokušaju da iznude ostavku vlade premijera Nikola Pašiniana zbog njenih teritorijalnih ustupaka Azerbajdžanu.

Galstanian je prethodnog dana pozvao svoje pristalice na neprekidne ulične demonstracije kako bi iznudili svrgavanje vlade, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

On je tada najavio da će ulične demonstracije u glavnom gradu Jermenije započeti 10. juna i trajati četiri dana.

Vaš browser nepodržava HTML5

Demonstranti kampuju u Jerevanu tražeći smenu premijera

Pozvao je Nacionalnu skupštinu da sazove posebnu sjednicu na kojoj će se raspravljati o ostavci vlade i formiranju nove.

Demonstranti marširaju Jerevanom tražeći ostavku premijera Nikola Pašinijana 26. maja.

Kazao je i da su potrebni neprekidni ulični protesti "kako bismo nametnuli svoju volju", dodajući da je spreman na to i da se neće povući.

"Sada je vrijeme. Sad ili nikad. Neistina mora biti eliminisana iz našeg doma", naveo je Galstanian.

On je istakao da zahtjev pokreta ostaje ostavka Pašinianove vlade, ali ne isključuje razgovore o "svim mogućim opcijama političkih rješenja".

Arhiepiskop je ranije tvrdio da je pridobio podršku dvije opozicione frakcije za pokretanje izglasavanja nepovjerenja predsjedniku vlade.

Pašinian, čija stranka Građanski ugovor ima dvotrećinsku većinu u parlamentu, odbio je zahtjev opozicije za njegovom ostavkom zbog nedavnog graničnog sporazuma s Azerbajdžanom.

Prema tom sporazumu, Jermenija je predala četiri napuštena sela koja su nekada bila dio sovjetskog Azerbajdžana, ali su bila pod kontrolom Jermenije od prvog jermensko-azerbajdžanskog rata ranih 1990-ih.

Pročitajte i ovo: Protesti se šire Jerevanom posle ustupanja teritorije Azerbejdžanu

Prema jermenskom ustavu, najmanje jedna trećina poslanika može da inicira glasanje o povjerenju premijeru u parlamentu, pod uslovom da imenuju kandidata koji će ga zamijeniti.

Galstanian, koji ima državljanstvo Jermenije i Kanade, ranije je rekao da će on biti taj kandidat.

Iako jermenski ustav zabranjuje osobama koje imaju dvojno državljanstvo da obnašaju funkciju premijera, Galstanian rekao je da neće prekršiti ustav, ali nije objasnio kako će savladati tu pravnu prepreku.

Njegove pristalice ne isključuju mogućnost izmjene najvišeg zakonodavnog akta Jermenije.

Sadašnji antivladin pokret pokrenut je u sjeveroistočnoj pokrajini Tavuš u aprilu, kada su Jermenija i Azerbajdžan započeli proces demarkacije.

Sporazum Jerevana i Bakua objavljen je 19. aprila.

Jermenski premijer Nikol Pašinijan posmatra novodemarkiranu granicu s Azerbejdžanom u selu Voskepar 25. maja.

Demarkacija, koja je zvanično završena 15. maja, utiče na infrastrukturu niza jermenskih pograničnih sela, a jermenska vlada obvezala se da će to popraviti u roku od nekoliko sedmica.

Lokalno stanovništvo strahuje od daljnjih azerbejdžanskih napada nakon povlačenja jermenske vojske s položaja koje su držali više od tri decenije.

Pašinianova vlada insistira na tome da je demarkirana granica sama po sebi garant protiv daljnjeg sukoba.