Širom Jerevana su u ponedeljak, 27. maja, zabeleženi protesti dok su demonstranti blokirali saobraćaj u okviru planirane kampanje građanske neposlušnosti s ciljem da se izvrši pritisak na jermenskog premijera Nikola Pašinijana.
Više od 270 ljudi privedeno je na demonstracijama u jermenskoj prestonici.
Na proteste u Jerevanu pozvao je pokret Tavuš za domovinu, koji se protivi nedavnoj demarkaciji granice u severnom jermenskom regionu Tavuš pošto je Jermenija pod Pašinjanom doživela niz vojnih poraza od Azerbejdžana.
Nedavnom demarkacijom granice na severu Jermenije, Azerbejdžan je ponovo dobio četiri sela koja su bila pod kontrolom Jerevana od prvog jermensko-azerbejdžanskog rata početkom 1990-ih.
Lokalno stanovništvo kaže da su u nekim slučajevima granične oznake postavljene nakon što je pao mrak.
U selu Kiranc razgraničenje je dovelo do sukoba između policije i lokalnog stanovništva, od kojih su neki srušili zgrade koje bi trebalo da budu predate Azerbejdžanu.
Graničari su ušli u to područje, menjajući vojne snage koje su Jermenija i Azerbejdžan tamo decenijama stacionirali.
Nova granična linija bila je zasnovana na mapama iz sovjetskog doba. U Kirancu je razgraničenjem Bakuu ustupljeno 50 zemljišnih parcela i dve stambene kuće.
Nije saopšteno kada će seljani Kiranca morati da napuste svoje domove. Jerevan je obećao da će iseljeni meštani dobiti nadoknadu u novcu ili imovini.
Razgraničenje je počelo 19. aprila i završeno 15. maja, kada su se sastali potpredsednici vlada Jermenije i Azerbejdžana da formalizuju završetak procesa. Nisu objavljene slike sa sastanka.
Sve veću nelagodu zbog ustupanja zemlje Bakuu iskoristio je Bagrat Galstanijan, arhiepiskop iz provincije Tavuš koji je privukao ogroman broj demonstranata poslednjih dana.
Galstanijan je više puta pozivao Pašinijana da podnese ostavku zbog, kako mnogi smatraju, prevelikog popuštanja Bakuu.
Pašinijan je rekao da će ustupanje teritorije na severu Jermenije poslužiti kao veliki korak ka miru s Azerbejdžanom.
"Mi ne crtamo novu granicu, mi jednostavno reprodukujemo de jure granicu koja je imala zakonsko važenje u vreme raspada Sovjetskog Saveza", rekao je on za Jermenski servis Radija Slobodna Evropa.