Zvaničnik Hutija kaže da je Saudijska Arabija oslobodila 13 jemenskih zatvorenika

Pripadnici vojnih snaga Hutija na paradi u Hodeidi, jemen, septembar 2022.

Zvaničnik jemenskog pokreta Huti rekao je u subotu, 8. aprila, da je grupa primila 13 pritvorenika koje je oslobodila Saudijska Arabija u zamenu za saudijskog zatvorenika oslobođenog ranije, uoči šire razmene zatvorenika koju su dogovorile zaraćene strane.

Zvaničnik Hutija Abdul Kader al-Mortada objavio je na Tviteru da je 13 pritvorenih stiglo u jemensku prestonicu Sanu, koju drži grupa Huti bliska Iranu, koja se bori protiv vojne koalicije predvođene Saudijskom Arabijom od 2015.

Kancelarija za medije saudijske vlade nije odmah odgovorila na Rojtersov zahtev za komentar.

Pročitajte i ovo: Odluka SAD o pokretu Huti može otežati rješavanje krize u Jemenu


Na razgovorima u Švajcarskoj prošlog meseca, na kojima su učestvovale Ujedinjene nacije i Međunarodni komitet Crvenog krsta, jemenska Vlada koju podržava Saudijska Arabija i Huti su pristali da oslobode 887 pritvorenika.

„Zatvorenici koji su danas pušteni iz saudijskih zatvora deo su sporazuma dogovorenog preko Ujedinjenih nacija, a sledećeg četvrtka... dogovor će biti u potpunosti sproveden“, rekao je al-Mortada, koji je na čelu Nacionalnog komiteta Huta za pitanja zatvorenika.

Specijalni izaslanik UN-a u Jemenu rekao je da je sporazum jedan od nekoliko događaja koji vode ka okončanju osmogodišnjeg sukoba koji je ubio desetine hiljada ljudi i izazvao humanitarnu krizu.

Očekuje se da će se saudijski i omanski izaslanici sastati u Sani kako bi pregovarali o stalnom sporazum o prekidu vatre sa zvaničnicima Hutija, rekli su izvori Rojtersu, nadovezujući se na istek sporazuma o primirju uz posredovanje UN.

Posredovanje Omana

Glavni pregovarač Huta Mohamed Abdulsalam, koji se nalazi u Maskatu, objavio je u subotu na Tviteru da je stigao u Sanu sa delegacijom Omana.

Oman je godinama bio domaćin razgovora između Hutija koje podržava Iran i Saudijske Arabije.

Razgovori su intenzivirani otkako zaraćene strane nisu uspele da obnove primirje uz posredovanje UN u oktobru.

Pregovori u glavnom gradu Omana, Muskatu, bili su fokusirani na sprečavanje sveopštih borbi nakon prekršenog primirja i na utvrđivanje puta za okončanje građanskog rata u Jemenu pregovorima.

Ovi razgovori su dobili na zamahu poslednjih nedelja nakon što je Saudijska Arabija postigla sporazum sa Iranom da obnovi svoje diplomatske veze nakon sedmogodišnjeg raskola.

Pročitajte i ovo: Diplomatski trijumf Kine kroz zbližavanje najvećih rivala Bliskog istoka

Iransko-saudijski sporazum, objavljen u Pekingu 10. marta, podstakao je nade za rešenje sukoba u Jemenu, podseća agencija Asošijejted pres (AP).

Konflikt u Jemenu se naširoko smatra posredničkim ratom između Saudijske Arabije i Irana.

Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenisala je u Jemenu nekoliko meseci nakon što su Huti izbacili međunarodno priznatu vladu iz Sane 2014.

Huti su de fakto na vlasti u Severnom Jemenu, piše agencija Rojters.