Poslanici opozicije predali su Ustavnom sudu Srbije zahtev za ocenu ustavnosti Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta "Jadar".
Tom odlukom Vlade otvorena je mogućnost za realizaciju projekta rudnika litijuma kompanije Rio Tinto u dolini reke Jadar, na zapadu Srbije.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović kazala je novinarima ispred Ustavnog suda da su 72 poslanika opozicije potpisala zahtev za ocenu ustavnosti uredbe.
Ona je ocenila da je uredba koju je Vlada Srbije donela "neustavna".
Nakon što je vlast u julu ponovo pokrenula projekat "Jadar" za rudarenje litijuma kod Loznice, u Srbiji je pokrenut novi talas građanskih protesta.
Pročitajte i ovo: Završene blokade puteva u Srbiji zbog najavljenog rudnika litijumaVlada Srbije vratila je na snagu Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana za realizaciju projekta "Jadar" u julu, nakon što je Ustavni sud proglasio neustavnom odluku Vlade iz 2022. godine o zaustavljanju ovog projekta.
Vlada Srbije je u januaru 2022, nakon masovnih protesta u organizaciji ekoloških aktivista, ukinula dozvolu međunarodnoj kompaniji Rio Tinto za projekat vredan 2,4 milijarde dolara.
Rio Tinto je ranije u odgovoru za Radio Slobodna Evropa naveo da su "domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat 'Jadar' može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine".
Zvaničnici Srbije su sa predstavnicima Evropske unije 19. jula u Beogradu potpisali Memorandum o kritičnim sirovinama tokom posete potpredsednika Evropske komisije Maroša Ševčovića i nemačkog kancelara Olafa Šolca.
Memorandum predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u rudniku kompanije Rio Tinto u dolini reke Jadar do proizvodnje baterija za električna vozila.
Brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.