Vrelo rijeke Bune, tekija i spomenici

Pogled na poznatu sufijsku tekiju u Blagaju, pored izvora rijeke Bune, iz osmanskog perioda u BiH. Iznad Tekije i izvora Bune, nalazi se pećina u kojoj su pronađeni ostaci ljudskog prisustva stari oko 8 hiljada godina.

Direktni pogled na izvor rijeke Bune, sufijsku Tekiju i pećinu iznad. Voda je još uvijek bistra i čista, pa se jasno vidi odraz objekta Tekije.

Jedan od ekoloških aktivista pije vode na mjestu u neposrednoj blizini izvora rijeke Bune, pokazujući da je voda na tom lokalitetu još uvijek čista, nezagađena i da bi to tako trebalo i ostati.

I sufijska Tekija, takođe jedna od turističkih znamenitosti u Blagaju, je zbog korona virusa prazna.

Mjesto odakle izvire rijeka Buna, pritoka rijeke Neretve, u koju se ulijeva nekoliko kilometara dalje, u pravcu zapada.

Voda pored izvora rijeke Bune je još uvijek čista. Na slici su vidljive i patke, koje se i danas mogu naći na tom lokalitetu u Blagaju.

Aktivisti za zaštitu prirode iz područja južno od Mostara već godinama se bore za zaštitu rijeka, odnosno zabranu izgradnje mini-hidroelektrana. Tvrde da bi njihovom izgradnjom došlo do porasta vodostaja, što bi imalo katastrofalne posljedice po biljni i životinjski svijet. Na slici je vidljiva jedna od pataka u blizini izvora rijeke Bune, gdje se voda smatra još uvijek čistom.

Pogled na poznate brzatke i vodopad nizvodno, u blizini izvora rijeke Bune.

Aktivisti organizacija Eko udruga “Majski cvijet”, Oliver Arapović iz mjesta Buna-Zaton (lijevo) i Omladinskog kluba “Novi val” i Eko-centra Blagaj, Adnan Đuliman (desno) istakli su pored izvora rijeke Bune transparent u znak borbe protiv izgradnje mini hidroelektrana. Ustvrdili su da je samo u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, na jugu BiH, planirano izdavanje 60 koncesija za izgradnju mini hidroelektrana, te da ih je petnaestak već napravljeno u zadnjih dvadesetak godina.

Pogled na pećinu iznad izvora rijeke Bune. U njoj su arheološkim iskopavanjima proteklih godina nađeni 8000 godina stari ostaci ljudskog prisustva. Na stijenama iznad izvora rijeke Bune, nekada su se gnijezdili i bjeloglavi supovi, koji se sada na tom području smatraju izumrlom vrstom.

Pogled sa uzvisine na dio slikovitog mjesta Blagaj, oko 10 km južno od Mostara, nizvodno od izvora rijeke Bune. Na slici se vidi da su restorani na lijevoj obali rijeke Bune, kao i brojne suvenirnice s druge strane dva pješačka mosta, prazni, zbog pandemije virusa korona.

Restorani i drugi objekti u srcu Blagaja zjape prazni, a znaci koji su do samo prije godinu dana bili namijenjeni turistima, sada stoje usamljeni.

Jedan od nekoliko restorana uz rijeku Bunu, u blizini njenog izvora, sada je potpuno prazan. Do izbijanja pandemije virusa korona, a pogotovo u toku ljetne sezone, u ovakvim restoranima se teško moglo naći slobodno mjesto

22. marta 2021. godine, nekoliko nevladinih organizacija s područja mjesta Blagaj i Buna su i pored izvora rijeke Bune obilježili Svjetski dan voda. Upozoravaju da će izgradnjom mini hidroelektrana na rijekama u BiH i regiji doći do uništenja pitke vode kao resursa.