SAD pozvao Izrael da zaustavi zabranu rada agencije UN-a, desetine poginule u napadu u Gazi

Radnik UNRWA-e u dvorištu škole nakon izraelskog vazdušnog napada u Nuseiratu u centralnom području Pojasa Gaze, 11. septembra 2024.

Saveznici Izraela osudili su glasanje u izraelskom parlamentu kojim se agenciji UN-a za palestinske izbjeglice (UNRWA) zabranjuje rad u toj zemlji. Istovremeno, desetine Palestinaca je ubijeno u utorak u novom izraelskom napadu na Pojas Gaze.

UNRWA, čiji bi rad mogao da bude ugrožen stupanjem zakona na snagu, glavna je agencija Ujedinjenih nacija koja pruža pomoć ljudima u Pojasu Gaze.

Washington je pozvao Izrael da pauzira donošenje zakona, koji bi trebao stupiti na snagu za tri mjeseca.

Šef UN-a Antonio Guterres je rekao da bi zabrana djelovanja UNRWA-e imala razorne posljedice za Palestince.

"Nema alternative za UNRWA-u. Implementacija ovih zakona bila bi štetna za rješenje izraelsko-palestinskog sukoba i za mir i sigurnost u čitavoj regiji. Kao što sam i ranije rekao, UNRWA je neizostavna", naveo je Guterres.

Britanski premijer Keir Starmer rekao je da je "ozbiljno zabrinut" i da zakon riskira da onemogući UNRWA-in "suštinski rad, ugrožavajući cjelokupni međunarodni humanitarni odgovor u Gazi".

Njemačka komesarka za ljudska prava i humanitarnu pomoć Luise Amtsberg upozorila je da bi taj potez "efikasno onemogućio rad UNRWA-e u Gazi, Zapadnoj obali i istočnom Jerusalemu... ugrožavajući vitalnu humanitarnu pomoć za milione ljudi".

Dok bi usvajanje zakona moglo osakatiti priliv humanitarne pomoći u Pojas Gaze, gdje je više od 1,9 miliona Palestinaca raseljeno i gdje vlada nestašica hrane, vode i lijekova, Izrael tvrdi da su neki od hiljada članova osoblja UNRWA-e učestvovali u Hamasovom napadu 7. oktobra koji je izazvao rat u Gazi.

Izrael takođe tvrdi da je pronašao vojnu imovinu Hamasa blizu ili ispod objekata UNRWA-e. Agencija poriče da svjesno pomaže oružanim grupama i kaže da djeluje kako bi uklonila iz svojih redova sve za koje se sumnja da su povezani s Hamasom, kojeg Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju terorističkom organizacijom.

Poslije napada Hamasa 7. oktobra prošle godine, izraelska vojska je pokrenula veliku ofanzivu na Pojas Gaze da iskorijeni Hamas. Izrael je ubio najviše rukovodstvo islamističke grupe, ali je u ratu, prema podacima ministarstva zdravlja Gaze pod kontrolom Hamasa, ubijeno više od 43.000 ljudi.

Palestinska civilna hitna služba izvijestila je u utorak da je u napadu na stambenu zgradu izraelska vojska ubila najmanje 55 Palestinaca i desetine ranila u gradu Bejt Lahiji na sjeveru Pojasa Gaze.

Mnogi civili zatrpani su pod ruševinama, rekli su pripadnici službe.

Tokom napada na Izrael 7. oktobra, palestinski militanti su zarobili 251 taoca, kako vojnika tako i civila. Neki od njih su razmijenjeni za Palestince koje drži Izrael, ali ih je 97 još u Pojasu Gaze. Izraelsko ministarstvo navodi da je među njima 34 mrtva.

Uprkos govoru o mogućem sporazumu, Izrael nastavlja napade protiv Hamasa u Pojasu Gaze, kao i Hezbolaha u Libanu.

Hezbolah, kao i Hamas ima podršku Irana. Sjedinjene Države tu grupu smatraju terorističkom organizacijom, dok je Evropska unija na crnu listu stavila samo njeno oružano krilo, ali ne i njegovu politiku partiju koja ima poslanike u libanskom parlamentu.

Pročitajte i ovo: Preko 43.000 Palestinaca ubijeno u jednogodišnjem ratu u Gazi