Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odgodio je raspravu o kontroverznoj reformi pravosuđa za april, saopšteno je iz krajnje desničarske, koalicione stranke Jewish Power.
Kako prenosi Rojters, u saopštenju se navodi da će zakon biti na dnevnom redu slijedeće sjednice izraelskog parlamenta kako bi reforma "bila predmet dijaloga".
Parlament će naredne sedmice pauzirati s radom, zbog praznika Pasha.
Naime, Neanjahu se suočava se sa velikim političkim izazovom i demonstracijama velikih razmjera zbog najavljenih reformi pravosudnog sistema.
Ispred izraelskog parlamenta Kneseta hiljade građana se na poziv sindikata i opozicije okupilo, protestujući protiv planova nove vlade za izmjenu pravosudnog sistema.
Prethodno je izraelski predsjednik Isak Hercog pozvao u ponedeljak, 27. marta, na hitno zaustavljanje kontroverzne reforme pravosuđa, dan nakon što je premijer Benjamin Netanjahu smijenio ministra odbrane koji je imao sličan zahtjev.
Presjednik koji ima uglavnom ceremonijalnu ulogu uputio je ovaj poziv na Tviteru nakon velikih demonstracija u Tel Avivu tokom noći sa nedjelje na ponedjeljak, 27. marta. Demonstranti su poručili da reformski projekat ugrožava demokratiju Izraela.
Hercog je pozvao Vladu da ostavi po strani političke razlike za dobrobit nacije.
"Cijela nacija je je duboko zabrinuta. Naša bezbjednost, ekonomija, društvo — svi su pod prijetnjom", rekao je on. "Probudite se odmah!"
Reforma je izazvala jednu od najtežih unutrašnjih kriza u Izraelu, ogromno protivljenje poslovnih lidera, pravosudnih zvaničnika, pa čak i vojske te zemlje.
Na ulice se u ponedjeljak vratilo nelagodno zatišje nakon bučne noći protesta u kojima su desetine hiljada demonstranata palile lomače na glavnom autoputu u Tel Avivu, blokirajući taj glavni put, kao i druge širom zemlje.
Masovni protesti izbili su u nedjelju kasno uveče širom Izraela pošto je premijer Benjamin Netanjahu smijenio ministra odbrane Joava Galanta, jer je pozvao da se privremeno zaustavi ostvarenje plana izraelskog lidera o reformi pravosuđa.
Demonstranti su blokirali glavni autoput u Tel Avivu i palili velike lomače, a u Jerusalimu su ih policajci rastjerivali vodenim topovima ispred premijerovog privatnog doma.
Mašući izraelskim zastavama desetine hiljada demonstranata je izašlo na ulice. Okupili su se i u Haifi i Berševi, a manjih protesta je bilo na više lokacija u zemlji, prenijeli su izraelski mediji.
Kriza u Izralu je počela poslije najave plana pravosudne reforme u januaru, uslijedile su masovne demonstracije, a kriza je novim protestima produbljena.
Stejt department je odbacio kao potpuno neistinite tvrdnje Netanjahuovog sina Jaira, da vlada SAD finansira demonstracije.
Galant je prvi član Netanjahuovog konzervativnog Likuda koji se izjasnio protiv reforme, upozorivši u subotu da duboke podjele prijete da oslabe vojsku, navodi AP.
Poslije početka demonstracija u nedjelju uveče i drugi ministri iz Likuda su nagovijestili da bi pristali na usporavanje ostvarenja plana, uključujući ministra kulture Mikija Zohara, bliskog Netanjahuu.
Izraelski mediji su javili da će se lideri Netanjahuove koalicije sastati u ponedjeljak, a demonstranti su najavili nastavak protesta ispred zgrade Kneseta u Jerusalimu, dok vojni lideri razmatraju posljedice smjene ministra odbrane.
Netanjahuov kabinet je u kratkom saopštenju naveo da je premijer smijenio Galanta, bivšeg generala. Netanjahu je kasnije objavio na Tviteru: "Moramo se svi čvrsto suprotstaviti odbijanju".
Galant je pozvao da se pauzira u ostvarenju plana reforme do završetka proslave Dana nezavisnosti Izraela u aprilu, a kao razlog naveo previranja u redovima vojske.
On je izrazio zabrinutost da podjele u društvu nanose štetu moralu u vojsci i ohrabruju neprijatelje Izraela.
Pročitajte i ovo: Izrael donio zakon koji štiti NetanjahuaVođa opozicije Jair Lapid je ocijenio da Galantova smjena "nanosi štetu nacionalnoj bezbjednosti i ignoriše upozorenja svih odbrambenih zvaničnika".
Očekuje se da će bivši šef bezbjednosne službe Šin bet, Avi Dihter, zamijeniti Galanta.
Netanjahuova vlada planirala je da se ove nedjelje glasa o ključnom dijelu reforme, zakonu koji će omogućiti da vladajuća koalicija ima posljednju riječ u postavljenju sudija. Ona takođe teži usvajanju zakona koji će dati ovlašćenje parlamentu da obara odluke Vrhovnog suda i ograniči sudsku reviziju zakona.
Pročitajte i ovo: Kontroverzni potezi vlade Izraela i upozorenja na 'nasilne sukobe'