Palestinski zatvorenik visokog ranga preminuo je u utorak (2. maja) u izraelskom pritvoru nakon skoro tromesečnog štrajka glađu, objavila je izraelska zatvorska služba, u trenutku dok rastu tenzije između Izraela i Palestinaca.
Kader Adnan (45), vođa militantne grupe Islamski džihad, prvi je palestinski zatvorenik koji je umro otkako su palestinski zatvorenici počeli sa dugotrajnim štrajkovima pre desetak godina.
Njegova smrt povećava opasnost od obnavljanja nasilja između Izraela i palestinskih militantnih grupa dok se intenziviraju sukobi na Zapadnoj obali.
Ubrzo posle saopštenja o smrti zatvorenika Kadera Adnana palestinski ekstremisti iz pojasa Gaze su ispalili rakete na jug Izraela.
Itamar Ben-Gvir, izraelski ultranacionalistički ministar zadužen za zatvore, podigao je nivo bezbednosti u tim objektima, što je njegova kancelarija opisala kao meru predostrožnosti.
Ben-Gvir je pozvao zatvorske službenike da pokažu "nultu toleranciju prema štrajkovima glađu i nemirima u zatvorima" naredivši da zatvorenici budu zatvoreni u ćelije.
Adnan, član Islamskog džihada, započeo je štrajk glađu ubrzo posle hapšenja 5. februara.
Izraelska zatvorska služba je navela da je Adnan ovog puta optužen za "umešanost u terorističke aktivnosti" i da je odbio medicinsku pomoć dok traje sudski proces.
On je nađen bez svesti u svojoj zatvorskoj ćeliji rano jutros i prebačen u bolnicu gde je poglašen mrtvim.
Adnanov advokat i izraelska grupa za ljudska prava rekli su da se Adnanovo stanje pogoršavalo i da su zatražili od izraelskih vlasti da ga hospitalizuju, gde se njegovo zdravstveno stanje najbolje može pratiti.
Lekari za ljudska prava Izrael, grupa za ljudska prava, saopštila je da je lekar koji ga je posetio pre nekoliko dana napisao lekarsko mišljenje u kome je naveo neposredan rizik po njegov život, ali da su te molbe ignorisane.
"Štrajkovi glađu su jedno od retkih nenasilnih oruđa koje je ostalo Palestincima dok se bore protiv izraelskog nepravednog pravnog sistema, uspostavljenog u kontekstu dugoročne okupacije i režima aparthejda", rekla je Dana Mos iz grupe za ljudska prava.
"Izraelske vlasti su odgovorne za njegovu smrt", dodala je. .
Tokom godina, Izrael je više puta hapsio Adnana i postao je simbol postojanosti pred izraelskom okupacijom kada je počeo duge štrajkove glađu pre nešto više od jedne decenije.
Među šest njegovih štrajkova glađu bio je 66-dnevni protest 2012. zatim 2015. i 2018. koji su trajali 56, odnosno 58 dana. Izrael je pustio Adnana nakon štrajka 2015. godine. On je zaslužan za pretvaranje štrajkova glađu u stalno sredstvo protesta među palestinskim pritvorenicima i korisni pregovarački adut sa izraelskim vlastima.
Prema podacima Kluba palestinskih zatvorenika, koji zastupa bivše i sadašnje zatvorenike, Adnan je hapšen 12 puta i proveo je oko osam godina u izraelskim zatvorima, većinu vremena u takozvanom administrativnom pritvoru, u kojem se osumnjičeni drže na neodređeno vreme bez optužnice i suđenja.
Palestinski zatvorenici već godinama tako protestuju zbog pritvora koji smatraju nepravednim.
Oni se smatraju nacionalnim herojima među Palestincima i svaka pretnja po njihovo zdravlje dok su u izraelskom pritvoru može da izazove tenzije ili nasilje.
Izrael je često pristajao na zahteve za oslobađanje zatvorenika ili skraćenje njihovih kazni nakon što su štrajkovali glađu postali opasni po život.
Nijedan nije preminuo u zatočeništvu, ali su oslobođeni sa trajnim neurološkim oštećenjima.
Četiri zatvorenika u štrajku glađu umrla su 1970-ih i 1980-ih jer su ih izraelske vlasti nasilno hranile.
Prisilno hranjenje je bilo zabranjeno do 2015. godine kada je izraelski zakon dozvolio sudiji da sankcioniše tu praksu u nekim okolnostima. Nejasno je da li se na zakon ikada pozivao.
Palestinske organizacije su pozvale na opšti štrjak u pojasu Gaze, Jerusalimu i gradovima širom Zapadne obale. Škole i firme su zatvorene povodom dana "opšte žalosti", rekli su organizatori.
Izraelska vojska je saopštila da su rakete iz pojasa Gaze koji kontroliše islamski ekstremistički Hamas pale na otvoreno i da nije bilo štete.
Islamski džihad je najavio da će nastaviti borbu i da neće stati.
Izraelska vojska je u maju 2021. godine 11 dana ratovala protiv palestinskih ekstremistia, uključujući Islamski džihad.
Po podacima izraelske organizacije za ljudska prava Hamoked u Izraelu je trenutno više od 1.000 palestinskih pritorenika protiv kojih nije podignuta optužnica niti im se sudi.
U protekloj godini povećan je broj takvih zatvorenika jer izraelske snage gotovo svake noći hapse osumnjičene ekstremiste na okupiranoj Zapadnoj obali posle talasa palestinskih napada početkom prošle godine.
Izrael tvrdi da kontroverzna taktika pomaže vlastima da spreče napade i drže opasne militante bez otkrivanja inkriminišućeg materijala iz bezbednosnih razloga.
Palestinci i organizacije za ljudska prava upozorovaju da se administrativni pritvor zloupotrebljava i da su pritvoreni lišeni sudskog procesa te da se dokazi drže u tajnosti i tako onemogućuje advokatima da ih brane.