Najmanje 31 osoba ranjena je izraelskim oružanim puškama i gumenim mecima nakon što su se Palestinci i izraelske snage sigurnosti sukobili danas u Bethlehemu na Zapadnoj obali, te na granici u Pojasu Gaze, dok je Hamas pozvao na intifadu, nedugo nakon što je američki predsjednik Donald Trump priznao Jeruzalem kao glavni grad Izraela. Ta je odluka pokrenula i bujicu kritika iz cijelog svijeta.
Izraelska vojska je večeras saopćtila da je gađala mete u pojasu Gaze kao odgovor na rakete ispaljene na Izrael, prenosi Beta pozivajući se na AP.
Također je rečeno da je jedna raketa eksplodirala na jugu Izraela uz prethodne dvije ispaljene iz pojasa Gaze koje su pale unutar te palestinske teritorije.
Vojska je rekla da je dejstvovala iz aviona i tenkovskom vatrom na dva vojna punkta u Gazi. Navedeno je i da Izrael smatra Hamas koji vlada pojasom Gaze odgovornim za svo nasilje koje potiče sa te teritorije.
Palestinci na graničnim područjima sa Izraelom izašli su na prosvjede zbog odluke američkog predsjednika da preseli Ambasadu SAD-a iz Tel Aviva u Jeruzalem, dok je Izrael na ulice na Zapadnoj obali izveo specijalce.
Video prijenosi i snimci agencija AP i Reuters pokazuju da su ubrzo uslijedili sukobi palestinskih demonstranata i izraelskih snaga sigurnosti.
U gradovima Hebron i Al-Bireh na Zapadnoj obali, tisuće prosvjednika okupile su se pjevajući "Jeruzalem je glavni grad države Palestine", rekli su svjedoci, prenosi agencija Reuters, navodeći da su neki Palestinci bacali kamenje na vojnike.
Izraelski vojna glasnogovornik nije imao nikakav komentar na ova izvješća.
Trump proglasio Jeruzalem glavnim gradom Izraela
Prethodno je moćna islamistička palestinska grupa Hamas pozvala na intifadu, ustanak protiv Izraela.
Lider Hamasa Ismail Haniyeh iz Gaze je poručio da bi Palestinci, Arapi i svi muslimani trebali održati prosvjede protiv okupacije, te je kazao da će petak biti prvi "dan gnjeva".
Vaš browser nepodržava HTML5
Inače, Sjedinjene Države i Izrael Hamas smatraju terorističkom organizacijom koja je vodila tri rata s Izraelom. Ta grupa ne priznaje Izraelu pravo na postojanje, te je serijom samoubilačkih bombaških napada od 2000. do 2005. proširila intifadu protiv Izraela.
Haniyeh je pozvao palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa da se povuče iz mirovnih pregovora, a arapske zemlje da bojkotiraju Trumpovu administraciju.
Palestinci: Priznanje Jerusalima kraj mirovnih napora
Palestinci su se nadali da će njihov glavni grad biti u istočnom Jeruzalemu u okviru mirovnog plana o dvije države. Abbas je rekao da SAD više ne mogu biti mirovni posrednik, te je osudio Trumpovu odluku, smatrajući da će ona naštetiti mirovnim naporima.
"Ovakvi koraci koriste samo ekstremističkim grupama koji sukob u našoj regiji žele pretvoriti u religijski rat koji može potpaliti vatru međunarodnih sukoba u beskonačni rat", upozorio je Abbas.
'SAD detonirale bombu'
Samo je Izrael Trumpovu odluku ocijenio kao "hrabru i pravednu", dok su je američki saveznici, od Njemačke i Saudijske Arabije do Britanije i Europske unije, osudili i upozorili kako će ona otežati pregovore o miru u regiji.
Saudijska Arabija, kraljevstvo koje je Trump na svojoj ljetošnjoj turneji prvo posjetio i kazao da se radi o bliskom savezniku, odluku je nazvala "neodgovornom".
Zašto Trump ovo radi i kakav će efekat odluka imati?
Osam članica Vijeća sigurnosti UN-a, uključujući američke saveznike Britaniju, Francusku, Egipat, Italiju i Švedsku, zatražile su hitan sastanak ovog tijela za sutra. Arapska liga se sastaje u subotu.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron kazao je da je Trumpova odluka "za žaljenje", dodajući da o konačnom statusu Jeruzalema mogu odlučivati samo Izraelci i Palestinci.
"Svoj stav sam predočio predsjedniku Trumpu kada smo razgovarali prije dva dana. Status Jeruzalema je i pitanje međunarodne sigurnosti, što i te kako brine međunarodnu zajednicu", rekao je francuski predsjednik.
Britanska premijerka Theresa May smatra da Trumpova odluka neće doprinijeti miru u regiji.
"Ovo je već veliki problem", izjavio je njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel, govoreći za njemačku javnu televiziju ARD, dodajući kako će odluka američkog predsjednika vjerojatno "baciti ulje na vatru" i dovesti do "nove eskalacije u sukobu između Izraela i Palestinaca".
I Europska unija strahuje za budućnost mirovnog procesa.
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije izrazilo je također "ozbiljnu zabrinutost" zbog Trumpove odluke, te ponovilo stav Moskve da status Jeruzalema može biti riješen pregovorima Palestinaca i Izraela u skladu sa rezolucijama UN-a.
U saopštenju Ministarstva navodi se da "nova američka pozicija oko Jerusalema dovodi u rizik od pogoršanja palestinsko-izraelskih odnosa, kao i odnosa u cijelom regionu", a sve strane uključene u ovo pozvane su da se suzdrže se od akcija koje bi imale oplasne i nekontrolirane posljedice".
(Fotogalerija/Reuters)
Iranski državni mediji osudili su odluku šefa Bijele kuće. U saopćenju ajatolaha Sistanija se kaže da je Trump uvrijedio "stotine milijuna Arapa i muslimana".
Iračka vlada predlaže Trumpu da opozove odluku. Premijer Haider al-Abadi je upozorio na "opasne posljedice" po stabilnost i mir u regiji.
Iz iračkog Ministarstva vanjskih poslova su pozvali američkog ambasadora u Bagdadu kako bi mu predali prosvjed zbog priznanja Jeruzalema kao glavnog grada Izraela.
U međuvremenu, nekoliko stotina Iračana se okupilo u glavnog gradu na prosvjedu protiv Trumpove odluke.
Turski premijer Binali Yildirim rekao je kako su Sjedinjene Države "detonirale bombu na Bliskom istoku" odlukom da prizna Jeruzalem kao glavni grad Izraela.
"Sjedinjene Države povukle osigurač na bombi", izjavio je Yildirim na konferenciji u Ankari, ponovivši kako Turska ne priznaje taj korak i poziva Washington da ga revidira.
Egipat i Jordan optužili su Trumpa da krši međunarodno pravo.