Izraelski ministar odbrane Joav Galant optužio je Međunarodni krivični sud (ICC) da pokušava da Izraelu uskrati pravo na samoodbranu, nakon što je glavni tužilac tog suda objavio da traži naloge za hapšenje izraelskih čelnika, uključujući Galanta i premijera Benjamina Netanjahua.
Tužilac je istovremeno tražio i da se uhapse visokopozicionirani članovi organizacije Hamas, koju su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija proglasili terorističkom organizacijom.
"Pokušaj tužioca ICC-a Karima Kana, da poništi stvaranje [Izraela] neće uspjeti. Paralela tužioca između terorističke organizacije Hamas i države Izrael je odvratna", naveo je Galant, prenosi RSE na engleskom jeziku.
Pročitajte i ovo: Izrael i Hamas osuđuju zahtev tužioca za hapšenje njihovih lideraOn je u objavi na društvenim mrežama dodao da svaki pokušaj "da se državi Izrael uskrati pravo na samoodbranu i oslobađanje svojih talaca mora biti odmah odbijen".
Kan je 19. maja rekao da ima "razumne razloge" da vjeruje da su Netanjahu, Galant i tri čelnika Hamasa odgovorni za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u Pojasu Gaze i Izraelu.
Tužilac ICC-a je posebno istakao izgladnjivanje civila kao metodu ratovanja, namjerno nanošenje velikih patnji, namjerno usmjeravanje napada protiv civilnog stanovništva i druga nehumana djela kao temelje za naloge.
Trojica čelnika Hamasa optuženi su za odgovornost za istrebljenje, uzimanje talaca, silovanje i druga djela seksualnog nasilja, mučenje i druga nehumana djela.
Troje sudija ICC-a utvrdiće ima li dovoljno dokaza za izdavanje naloga.
Pročitajte i ovo: Zahtjev međunarodnog tužioca pojačava pritisak na one koji podržavaju Izrael, ocjenjuje ekspertPortparol tog suda Fadi el Abdalah rekao je za Radio Slobodna Evropa da će sudije donijeti svoju odluku "u dogledno vrijeme", ali nije ponudio konkretan vremenski okvir.
Napad na Pojas Gaze Izrael je pokrenuo 7. oktobra, nakon što su islamisti predvođeni Hamasom na jugu Izreala ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila. Vjeruje se da Hamas i druge ekstremističke organizacije u Pojasu Gaze drže 129 talaca od oko 250 otetih tokom tog napada.
Kao odgovor, Izrael je pokrenuo rat protiv Hamasa koji je doveo do razornog uništenja većeg dijela Gaze uključujući smrt najmanje 35.000 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravstva koje vodi Hamas. Napad je uzrokovao veliku humanitarnu krizu u tom području.
'Složeniji slučajevi'
David Bosko, profesor na Univerzitetu Indiana Bloomington i stručnjak za ICC, napomenuo je da se tokom godina rada tog suda pokazalo da se sudije i tužioci uvijek ne slažu.
On je za RSE dodao da nije definitivno da će tužioci dobiti sve naloge za hapšenje koje žele ili za tačne optužbe koje žele.
"Mislim da su nalozi za hapšenje za Hamas vjerojatno jednostavniji u smislu da imate napad od 7. oktobra za koji se činilo da je prvenstveno usmjeren na civile", rekao je Bosko.
On je dodao da je situacija sa Izraelom koplikovanija, jer uključuje pitanja da li je ta država propuštala dovoljno humanitarne pomoći i je li zapravo pokušavala da koristi izgladnjivanje kao oružje?
"To su složeni slučajevi sa pravnog aspekta", naveo je Bosko.
Izrael nije član ICC-a, a čak i ako se izdaju potjrnice, nejasno je hoće li se Netanjahu i Galant suočiti s kaznenim progonom. Ipak, Kanova najava povećava međunarodni pritisak protiv Izraela zbog njegovog vođenja sukoba.