Hamas i Izrael razmenjuju optužbe za odlaganja finalizacije sporazuma o primirju u Gazi

Prizor iz kampa za raseljene u gradu Gaza, 11. decembar 2024.

Izrael i palestinska radikalna organizacija Hamas u sredu su razmenili optužbe za odlaganje finalizacije sporazuma o prekidu vatre i oslobađanju talaca iz Pojasa Gaze, uprkos naporima posrednika da se postigne dogovor u poslednjoj rundi pregovora.

Indirektni pregovori između Izraela i Hamasa – kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom, vođeni su poslednjih dana u Dohi uz posredovanje Katara, Egipta i SAD.

U sredu su se, međutim, međusobno optuživale za postavljanje prepreka na putu ka dogovoru.

"Pregovori o prekidu vatre i razmeni zarobljenika se nastavljaju u Dohi uz posredovanje Katara i Egipta na ozbiljan način... ali okupacija (Izrael) je postavila nove uslove u pogledu povlačenja (trupa), prekida vatre, zatvorenika i povratka raseljenih lica, što je odložilo postizanje sporazuma", naveo je u saopštenju Hamas.

Pročitajte i ovo: Samo 12 kamiona hrane i vode dopremljeno u sjevernu Gazu od oktobra

Hamas nije precizirao koje je uslove postavio Izrael.

Izrael je brzo odbacio optužbe, navodeći da je palestinska militantna grupa ta koja stvara "nove prepreke" sporazumu.

"Teroristička organizacija Hamas ponovo laže odustajući od već postignutih dogovora i nastavlja da stvara nove prepreke u pregovorima", navodi se u saopštenju kabineta premijera Benjamina Netanjahua.

Razmena optužbi je usledila pošto je Netanjahu u ponedeljak rekao izraelskom parlamentu da je došlo do "izvesnog napretka" u razgovorima. Njegova kancelarija je u utorak saopštila da su se izraelski predstavnici vratili iz Katara posle "značajnih pregovora".

Prošle nedelje, Hamas i dve druge palestinske militantne grupe – Islamski džihad i levičarski Narodni front za oslobođenje Palestine – naveli su u retkom zajedničkom saopštenju da je sporazum o prekidu vatre "bliži nego ikad", pod uslovom da Izrael ne nameće nove uslove .

U sredu su Netanjahua pojedini rođaci talaca koji se i dalje drže u Pojasu Gaze pozvali da postigne dogovor o njihovom vraćanju kući.

"Vreme je da ih vratite, Netanjahu. Na vama je... Vreme je, nemojte čekati", rekla je na trgu u Tel Avivu Šaron Šarabi, čija su dva brata oteta tokom napada Hamasa 7. oktobra prošle godine.

Izraelska vojska je potvrdila da je jedan od dva oteta brata umro u zatočeništvu.

Napori da se sklopi primirje i dogovor o oslobađanju talaca su više puta propali zbog spornih pitanja.

Uprkos brojnim rundama indirektnih pregovora, za više od 14 meseci rata Izrael i Hamas dogovorili su samo jedno primirje koje je trajalo nedelju dana krajem 2023.

To primirje omogućilo je oslobađanje 80 Izraelaca koje su militanti držali u Gazi u zamenu za 240 Palestinaca zatočenih u izraelskim zatvorima.

Još 25 talaca, uglavnom tajlandskih radnika na farmi, takođe je pušteno iz zatočeništva.

Pregovori su se od tada suočili sa više izazova, a glavna tačka neslaganja je uspostavljanje trajnog primirja u Pojasu Gaze.

Još jedno nerešeno pitanje je upravljanje posleratnom Gazom, što je i dalje veoma sporno, takođe i unutar palestinskog rukovodstva.

Izrael je više puta ponavljao da neće dozvoliti Hamasu da više ikada upravlja teritorijom.

Rat u Pojasu Gaze počeo je 7. oktobra 2023. napadom izazvao je Hamasa na Izrael, kada je prema izraelskim podacima, ubijeno oko 1.200 ljudi, dok su militanti zarobili 251 taoca. Još 96 talaca se nalazi u Gazi, uključujući 34 za koje vojska kaže da su mrtvi.

U izraelskim vojnim operacijama u Pojasu Gaze ubijeno je, prema podacima vlasti na toj terirotiji pod kontrolom Hamasa, više od 45.300 ljudi.

Izvor: AFP