Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je u četvrtak, 28. oktobra u Sarajevu da medijatori iz međunarodne zajednice uporno pokušavaju svesti format pregovora o izmjeni Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini (BiH) samo na SDA i Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ) BiH.
„Ja sam im kazao da to neće ići tako jer su nam potrebne dvije trećine glasova u parlamentu da bi prošle ustavne promjene i ignorisati opoziciju iz ljevičarskih i građanskih stranaka osim što je nekorektno, nije ni pametno“, rekao je Izetbegović novinarima nakon sastanka sa liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.
Dodao je kako će se u toku dana pokušati naći rješenje da u Domu naroda Parlamenta entiteta Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) bude zaštićena pozicija Hrvata, a da pri tome ne bude nametanja volje manjine.
Izetbegović smatra da je potrebno izbjeći mogućnost ponavljanja situacija poput nedavnih s neimenovanjem Vlade FBiH i nepopunjavanjem Ustavnog suda.
Čović nakon sastanka sa Izetbegovićem nije davao izjave.
Prethodno su se ranije u četvrtak, 28. oktobra Čović i Izetbegović odvojeno sastali sa direktoricom pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelinom Eichhorst i specijalnim predstavnikom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za izbornu reformu Matthewom Palmerom.
Pročitajte i ovo: SDA BiH: Pristupom američkog izaslanika Palmera izlazi se u susret isključivo HDZ-uPoslije sastanka sa Eichhorst i Palmerom, lider HDZ-a Dragan Čović je izjavio kako, što se tiče strane koju on „predstavlja, dovoljno je legitimno predstavljanje Hrvata u Domu naroda i Predsjedništvu (Predsjedništvo BiH)“.
„Postoje neki zahtjevi kako unaprijediti neke stvari u Federaciji i ja sam stavio do znanja da je Dom naroda ustavna kategorija i da nešto mijenjati u Domu naroda to znači značajno mijenjati Ustav BiH, kao što nemamo snage brisati entičke odrednice u Ustavu“, rekao je Čović.
Dodao je kako rješenja treba tražiti u okviru postojećeg Ustava BiH.
„Predstavnici EU i američke administarcije su kazali ‘Vi se dogovorite, mi ćemo vas podržati’ i zato sam predložio Izetbegoviću danas i sutra stranačke sastanke i jedno od rješenja bez problema može proći“, navodi Čović.
On je naveo da bi najjednostavnije rješenje bilo indirektan izbor, a drugo rješenje bilo bi formiranje dvije izborne jedinice unutar Federacije BiH iz kojih bi se birali članovi Predsjedništva BiH.
Angelina Eichhorst i Matthew Palmer borave u zajedničkoj posjeti u BiH od 27. do 30. oktobra tokom koje je planiran niz razgovora sa političkim liderima o ustavnoj reformi i izmjenama Izbornog zakona BiH.
U petak, 29. oktobra, prema najavama iz Delegacije Evropske unije (EU) u BiH, u Sarajevu bi trebala biti održana i zajednička konferencija za medije direktorice Eichhorst i specijalnog izaslanika Palmera.
Uoči dolaska u BiH, Palmer je 26. oktobra u razgovoru sa premijerom Hvratske, Andrejom Plenkovićem u Zagrebu rekao da SAD i dalje insistiraju na brisanju etničkog načela u izborima za članove Predsjedništva BiH.
Istakao je da BiH to mora učiniti kako bi provela presudu Europskog suda za ljudska prava (ESLJP), odnosno kako bi napredovala na evropskom putu.
Pročitajte i ovo: Palmer: SAD za uklanjanje etničkog prefiksa pri izboru članova Predsjedništva BiH"To je komplikovano, ali moguće je ostvariti održivi izborni model koji je u skladu i s presudom ESLJP-a i s mantrom o jednoj državi, dva entiteta, tri konstitutivna naroda plus ostali. To ostaje nepromijenjeno", rekao je Palmer novinarima u Zagrebu 26. oktobra.
Posjeti zajedničke delegacije SAD i EU, prethodili su i telefonski razgovori koje je Eichhorst obavila sa liderom Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Miloradom Dodikom, predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem iz HDZ BiH, kao i sa ministricom spoljnih poslova BiH Biserom Turković.
Pročitajte i ovo: Zvaničnica EU apelira na nastavak dijaloga o političkoj krizi u BiHIz Delegacije EU u BiH saopšteno je 24. oktobra da je Eichhorst u razgovorima naglasila potrebu da se prestane sa "razdornom i provokativnom retorikom i djelovanjem". To se odnosi i na preispitivanje jedinstva, suvereniteta i teritorijalnog integriteta države.