Hrvatski političari: Reizbor Komšića pozitivan

Željko Komšić na glasanju, Sarajevo, 3. oktobra 2010

U hrvatskoj političkoj javnosti najviše se komentara rezultata nedjeljnih izbora u BiH odnosi na izbor novog-starog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.

„Ono što se trebalo dogoditi, da izbori prestanu biti popis stanovništva, to se – osim u hrvatskom dijelu – nije dogodilo“
, kaže za naš radio bivši hrvatski predsjednik Stipe Mesić.

„Hrvati ne bi smjeli biti nezadovoljni izborom Komšića, koji je u Bosni i Hercegovini prihvaćen kao integrativni faktor, a vrlo je dobro prihvaćen i u međunarodnoj zajednici“
, naglasio je Mesić.

„Dakle, to je čovjek koji može pomoći da upravo preko njega Hrvati dobiju drugi legitimitet. Zato mislim da ne treba očajavati što se hrvatsko biračko tijelo podijelilo na ovaj ili onaj HDZ ili nekog drugog, nego treba prihvatiti rezultat! Komšić je upravo taj koji će omogućiti komunikaciju sva tri naroda i svih nacionalnosti koje žive u Bosni i Hercegovini.“

Mesić kaže kako i dalje ostaje neriješen problem odnosa Beograda prema Bosni i Hercegovini.

„Beograd nikada nije rekao Srbima u Bosni i Hercegovini: vaša domovina je Bosna i Hercegovina, vaš glavi grad je Sarajevo, svoju politiku morate kreirati u Sarajevu! Umjesto toga Boris Tadić ničim izazvan kaže kako on podržava cjelovitu Bosnu i Hercegovinu i u svemu Milorada Dodika, koji svim sredstvima razbija Bosnu i Hercegovinu.“

I dok na zagrebačkom Pantovčaku kažu će predsjednik Ivo Josipović komentirati izbore u Bosni i Hercegovini kada rezultati budu jasni, a do cjelovitijih rezultata sa komentarom su se suzdržali i u hrvatskom HDZ-u, u Socijaldemokratskoj partiji Hrvatske zadovoljni su rezultatima bosansko-hercegovačkog SDP-a i starog-novog hrvatskog člana predsjedništva Željka Komšića.

Član Glavnog odbora SDP-a Hrvatske Arsen Bauk, koji je i nazočio izborima u susjednoj državi, za naš radio kaže kako vjeruje da će se SDP BiH zalagati za europski put Bosne i Hercegovine, i otvoriti novo europsko lice zemlje prema svijetu i unutra.

„Međutim, s obzirom na komplicirani sustav vlasti u Bosni i Hercegovini, s obzirom na potrebu koaliranja i sa SNSB-om, HDZ-om ili nekim drugim strankama, pitanje je koliko će oni biti u mogućnosti promijeniti stvari. Također, mislim da je za BiH nužno da dođe do ustavnih promjena, koje moraju biti rezultat dogovora sva tri naroda, a pitanje je kakvu će poziciju njihopvi izabrani predstavnici zauzeti nakon ovih izbora.“

Nedostatak političke kulture


Potpredsjednica Hrvatskog sabora i jedna od čelnih ljudi oporbene Hrvatske narodne stranke Vesna Pusić kaže za naš radio kako je Komšić postigao – odličan rezultat!

„Sada je samo pitanje uloge Željka Komšića u Predsjedništvu kao nositelja s jedne strane interesa hrvatskog korpusa u BiH i njegovog bližeg povezivanja s tim hrvatskim korpusom kao sastavnim dijelom Bosne i Hercegovine, a ne kao jednim izoliranim getom u koji ga HDZ gura.“

Počasni predsjednik HSS-a BiH – NHI Marko Tadić za naš radio kaže kako rezultati izbora ne iznenađuju, a kao posebno pozitivno ističe pobjedu Željka Komšića.

„Očito je da za njega nisu glasovali samo Bošnjaci, nego je za njega glasao i znatan dio Hrvata. Velika je stvar da je on dobio daleko, daleko više glasova nego na prošlim izborima, što je očito dokaz da ga i druga dva naroda prepoznaju kao osobu koja može biti integrirajući čimbenik za sva tri naroda.“

Ni za političkog analitičara Matu Granića rezultati izbora nisu iznenađenje, a oni su još jednom pokazali da daytonska rješenja ne rješavaju sva bitna pitanja.

„A jedno od ključnih pitanja je da svi narodi imaju ista prava jer su konstitutivni. Drugim riječima, Bošnjaci su izabrali hrvatskog člana Predsjedništva - to je neosporna činjenica! Dodatno, smatram da se potpuna stabilnost BiH može postići samo stvarnom dogradnjom Daytonskog sporazuma.“

Politički analitičar Davor Gjenero, pak, priznajući da je Željko Komšić daleko liberalniji, ozbiljniji i normalniji političar od svojih konkurenata iz redova hrvatskog naroda, upozorava da ovakav način njegovog izbora govori o nedostaku političke kulture unutar SDP-a Bosne i Hercegovine.

„Oni su izišli sa kandidatom za hrvatskog člana Predsjedništva, a ne i sa kandidatima za ostala dva člana, i na taj način stvaraju svojevrsni politički 'gerrymandering' - osiguravaju svoju zastupljenost, ali dovode u pitanje osiguravanje ravnopravnosti najmanjega od tri konstitutivna naroda.“