Za izbore na Kosovu prijavilo se 28 političkih subjekata, među njima i Srpska lista

Glasanje na prethodnim kosovskim izborima, fotografija iz arhive

Centralna izborna komisija Kosova (CIK) saopštila je da se 28 političkih subjekata prijavilo za certifikaciju za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara, a među njima je i vodeća srpska politička partija, Srpska lista.

Srpska lista je prethodno najavila da će učestvovati na kosovskim izborima. Inače se poslanici Srpske liste, koja bojkotuje sjednice Skupštine Kosova od novembra 2022. godine, pojavljuju u Skupštini jednom u šest mjeseci kako bi zadržali svoj mandat i obezbijedili nastavak plata.

Ranije učešće Srpske liste na izborima

Srpska lista je od njenog osnivanja 2013. na gotovo svim izbornim procesima na kojima je učestvovala dobijala preko 90 odsto glasova birača iz srpske zajednice.

Međutim, ova stranka je u dva navrata bojkotovala lokalne izbore u opštinama na severu Kosova nakon inicijative iz novembra 2022. da Srbi napuste sve kosovske institucije, uključujući policiju i pravosuđe, u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku. Povod za takvu odluku je bilo insistiranje Vlade Kosova da se ukinu tablice koje za gradove na Kosovu izdaju organi Srbije.

Lokalne izbore su tada bojkotovale i druge srpske političke partije, te su na vlast u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova došli albanski gradonačelnici.

Kako se navodi u saopštenju za medije CIK-a, među 28 političkih subjekata koji su se do isteka zvaničnog roka prijavili da učestvuju na izborima je 20 političkih partija, pet koalicija, dvije građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat.

Među političkim subjektima su stranke iz albanske, srpske i drugih manjih zajednica na Kosovu.

CIK mora potvrditi liste najkasnije do 25. decembra.

Izbori 9. februara biće prvi redovni parlamentarni izbori koji će se održati na Kosovu od njegovog proglašenja nezavisnosti 2008. godine.

Opozicione stranke su dugo vremena pozivale na prijevremene izbore, ali ranije ove godine nisu uspjele da postignu dogovor o tome kako da se održe izbori.

Krajem maja propala je inicijativa najveće opozicione stranke, Demokratske partije Kosova, da se raspuštanjem Skupštine izađe na izbore.

Ovoj mogućnosti su se usprotivile druge dvije opozicione stranke, Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova, koje su zahtijevale da vlada koju predvodi Aljbin Kurti (Albin Kurti) podnese ostavku ili da bude smijenjena.

Međutim, ova dva zahtjeva naišla su na suprotstavljanje Kurtijevog pokreta Samoopredjeljenje.