Centralni i južni regioni Italije zabeležili su sedam odsto više smrtnih slučajeva nego što je uobičajeno u julu nakon toplog talasa, pokazuju podaci Ministarstva zdravlja, dok su se vatrogasci u ponedeljak borili sa požarima na Sardiniji, a sa gradom i poplavama na severoistoku.
Italija je bila na čelu zemalja koje su pogodile ekstremne vremenske prilike otkako je toplotni talas došao u južnu Evropu prošlog meseca, sa visokim temperaturama koje su dovele do povećanog rizika od požara i smrtnih slučajeva.
U svojim poslednjim mesečnim podacima, italijansko Ministarstvo zdravlja je primetilo efekte ekstremnih temperatura na stopu smrtnosti u zemlji u julu u poređenju sa prosečnom stopom zabeleženom u istom periodu od 2015. do 2019. godine.
Uočeno je da su rekordne temperature od preko 40 stepeni Celzijusa izazvale više smrtnih slučajeva nego što se očekivalo kod populacije starosti 75 i više godina.
Povećana stopa smrtnosti bila je posebno očigledna u južnim gradovima kao što su Bari, Katanija i Ređo Kalabrija.
Stopa mortaliteta u gradovima na severu zemlje, koji su bili manje izloženi toplotnom talasu, bila je niža nego što se očekivalo, za 14 odsto manje u odnosu na prethodni trend.
Vrućina je popustila, ali su u nedelju vatrogasci evakuisali više od 600 ljudi duž istočne obale ostrva Sardinija.
Posle 60 intervencija prethodne noći, nastavljen je rad na gašenju požara u provincijama Nuoro i Kaljari, saopštili su u ponedeljak, 7. avgusta, vatrogasci.
U severoistočnom regionu Friuli Venecija Đulija, slike pokazuju ulice prekrivene gradom posle žestoke oluje u nedelju.
Vatrogasci su pomogli ljudima da se spasu nakon što ih je poplava ostavila na cedilu.
Region se graniči sa Slovenijom, koja je takođe pogođena velikim poplavama nakon nevremena koje ju je pogodilo za vikend.
Vaš browser nepodržava HTML5