Kustoski tim Srbije dobio je zlatnu medalju za pokretanje dijaloga na 13. Praškom kvadrijenalu koji se održava od 17. - 28. juna. Laueratima je nagrada uručena sinoć pred punom salom Ark teatra, a dobili su je Mia David za rad „Ne(Moć)“ i kustoski tim studentske selekcije koji predvodi Tatjana Dadić Dinulović za rad Proces, kao i svi umetnici i studenti u obe postavke.
Ovo je prvi put u istoriji Praškog kvadrijenala da je Srbija dobila nagradu, kaže za naš program jedna od dobitnica Mia David.
„Nisam ovo očekivala jer je koncept izložbe takav da je u stvari jako teško sagledati je. Praško kvadrijenale traje 11 dana, a ja imam 10 umetnika koji se smenjuju svaki dan i imaju performanse svaki dan i onda 11-og dana izlažemo celu arhivu. Tako da, prva dva dana kad je bilo žiriranje, činilo mi se da je nesagledivo to što mi radimo. Očigledno da nije tako. I da ne samo što je žiri prepoznao značaj toga, nego ono što je meni posebno važno – nije se bavio estetikom i pojedinačnim iskazima, nego je prepoznao tu ideju u celini. I ono što je posebno lepo jeste da ta nagrada nije dodeljena samo meni, nego i kustoskom timu studentske sekcije, svim umetnicima i studentima, jer ona zapravo govori o nekakvom zajedničkom nastupu i našem pokušaju da uđemo u komunikaciju, kako sa publikom, tako i sa drugim umetnicima koji izlažu na Praškom kvadrijenalu.“
"Umetnici i studenti Srbije posvećeni su svim srcem ideji da su umetnost i umetnički proces povezani sa društvenom, političkom i ekonomskom stvarnošću", navodi se u saopštenju žirija, koji hvali saradnju tima studenata i afirmisanih umetnika.
"Reč je o scenskom dijalogu koji privlači posetioca i na njega deluje kako kroz vizuelna i prostorna rešenja, tako i kroz vođenu diskusiju", zaključeno je u saopštenju međunarodnog žirija koji čine istaknuti pozorišni umetnici: Antonio Arauho, Kirsten Dehlholm, Eloize Kazan, Dmitri Krimov, Džoselin Mekini, Katrina Nojburg, Dominik Huber, Radivoje Dinulović i Kamila Polívková.
Na pitanje kako bi laiku objasnila značaj ovog priznanja, Mia David odgovara: „U ovoj disciplini, to je Olimpijada. Dešava se jednom u četiri godine, ima više od 70 zemalja učesnica, preko 800 izloženih eksponata... To je velika manifestacija i u pozorišnom i u svetu scenskih umetnosti uopšte jer su sada pridodati performansi i arhitektonski prostor. U tim kategorijama ovo je najznačajnija manifestacija na svetu.“
Primajući nagradu, Tatjana Dadić Dinulović, teoretičarka scenskog dizajna, koja predvodi kustoski tim Studentske sekcije kazala je:
"Ovu nagradu primamo u ime više od 80 ljudi koji su radili skoro 18 meseci da bi ostvarili zajednički umetnički rad za ovogodišnje Praško kvadrijenale."
Osim Tatjane Dadić Dinulović kustoski tim čine još: Marko Lađušić, akademski vajar; Dobrivoje Milijanović, dizajner zvuka; Dejan Miljković, arhitekta; Vesna Mićović, fotograf; Janko Ljumović, pozorišni producent; Dragan Stojčevski, scenograf; Oliver Frljić, pozorišni reditelj i Sanja Maljković, arhitekta i scenograf,
Glavna nagrada Kvadrijenala Zlatna Triga PQ 2015 za najbolju izložbu dodeljena je timu iz Estonije koji se predstavio postavkom "Unifed Estonia". U pitanju je već nagrađivana postavka, hvaljena zbog inovativnog pristupa u osmišljavanju i izvođenju performansa, kao i impresivne realizacije. Za nagradu su bile nominovane i postavke timova iz Letonije i Finske.