Izrael vakcinira trupe u Gazi protiv dječje paralize

Izraelski vojnici voze tenk blizu granice Izraela i Gaze, u Izraelu, 9. 7. 2024. (Ilustrativna fotografija)

Izrael je počeo cijepiti svoje vojnike protiv dječje paralize i isporučivati vakcine za palestinsko stanovništvo nakon što su zdravstvene agencije rekle da je taj virus pronađen u Gazi, saopćila je vojska 21. jula.

Vojne vlasti započele su "široku operaciju cijepljenja za sve kopnene trupe, redovite i rezervne", navodi se u saopćenju, prenosi novinska agencija AFP.

Vojska nije dala brojku o broju vojnika koji sudjeluju, ali navodno se hiljade redovnih i rezervnih vojnika bore u ratu koji bjesni od 7. oktobra i napada Hamasa, organizacije koju su Sjedinjene Države, Europska unija i neke druge zemlje označile terorističkom.

U saopćenju se navodi da je naredba izdana nakon što je vojska izvršila testove uzoraka u Gazi gdje je većina stanovništva raseljena, a zdravstvena i sanitarna infrastruktura desetkovana ratom.

Agencije Ujedinjenih nacija saopćile su ove sedmice da je Globalna polio laboratorijska mreža pronašla poliovirus tipa 2 u šest uzoraka iz okoliša prikupljenih 23. juna. Izraelsko ministarstvo zdravstva saopćilo je da je došlo do sličnih otkrića. Nema prijavljenih slučajeva kod ljudi.

Pročitajte i ovo: Poliovirus 'pronađen' u kanalizaciji u Gazi

Izraelska vojska rekla je da također radi s drugim organizacijama na dopremanju cjepiva za stanovništvo Gaze. Rečeno je da je do sada isporučeno 300.000 cjepiva.

Vrlo zarazan virus može se prenijeti pijenjem kontaminirane vode ili oralnim kontaktom. Može uzrokovati paralizu i u ekstremnim slučajevima smrt.

Otpadne vode sada teku između šatora u mnogim kampovima za raseljene, a svježe vode sve je manje.

Budući da je doprema goriva ograničena, humanitarne agencije rijetko šalju kamione s vodom, a pumpe na bunarima se ne mogu koristiti. Mnogi ljudi pješače na velike udaljenosti kako bi dobili sigurnu vodu s punktova koje su postavili volonteri.

Sjever Gaze posebno je teško pogođen zbog nestašice hrane i vode nakon velikih izraelskih ofenziva. Ahmed Al-Šanbari, otac koji živi u kampu u Jabaliji, rekao je da voda koju ima njegova obitelj "nije prikladna za piće ili kuhanje".

Pročitajte i ovo: Situacija u Gazi 'gora od katastrofe', ocenile humanitarne organizacije

"Moja djeca pate od bolesti bubrega, žutice, svrbeža i kašlju. U sjevernoj Gazi nema liječenja", rekao je.

Šanbari je rekao da obitelj provede četiri sata svaki dan tražeći izvor vode.

Vojska je rekla da je s ministarstvom zdravstva odlučila "da se trupe koje djeluju na tom području trebaju podvrgnuti cijepljenju protiv virusa kako bi se održalo zdravlje i vojnika i izraelskih građana".

Rečeno je da će se cijepljenja provoditi dok se trupe "osvježavaju" na putu prema ili iz Gaze.

U izraelskoj vojsci ima oko 170.000 stalno zaposlenih vojnika i još oko 300.000 rezervista.

Pročitajte i ovo: Izrael presreo novi projektil iz Jemena