Iranske vlasti navodno pucaju na demonstrante u četvrtoj sedmici antirežimskih nemira

Protesti u Iranu 7. oktobra 2022.

Još više raštrkanih protesta i nasilja u borbi protiv istog pogodilo je Iran 8. oktobra, dok su demonstranti ljuti zbog smrti mlade žene pritvorene zbog pravila oblačenja nastavili da prkose upozorenjima zvaničnika o oštrim kaznama kako bi se zaustavili višesedmični nemiri.

Video snimci objavljeni na društvenim mrežama iz pouzdanih izvora pokazuju male proteste u Teheranu, Karadžiju nedaleko od glavnog grada i nekoliko drugih gradova.

Postojali su i izvještaji o protestu radnika u nekoliko gradova u oblastima s velikim brojem Kurda, gdje je negodovanje javnosti u početku bilo najjače kada se proširila vijest da je 22-godišnja Mahsa Amini umrla tri dana nakon što ju je u glavnom gradu pokupila iranska policija za moral.

Iranska grupa za ljudska prava sa sjedištem u Oslu saopštila je da su snage sigurnosti ubile najmanje 92 demonstranta, iako druge grupe navode brojke od 160 ili više, zajedno sa stotinama povrijeđenih i hiljadama uhapšenih.

Mreža aktivista za ljudska prava sa sjedištem u Norveškoj, koja prati zlostavljanja u severozapadnom Iranu koji ima dosta Kurda, saopštila je da je 8. oktobra iranska policija za nerede otvorila vatru na ljude u najmanje dva grada, a protesti traju četvrtu sedmicu.

Pročitajte i ovo: Mahsa Amini umrla od bolesti, a ne od 'udaraca', navodi mrtvozornik

"Snage sigurnosti pucaju na demonstrante u Sanandaju i Saqqezu", saopštila je Organizacija za ljudska prava Hengaw.

Takođe su koristili suzavac protiv mase, saopštila je grupa.

Na Tviter nalogu Tavsir1500 koji se široko prati, izvještava se o pucnjavi na demonstrante u dva grada.

Video snimci koje je podijelio Hengaw prikazuju mlade žene ili djevojke kako skandiraju "Žena, život, sloboda!" u školi u Aminijevom rodnom gradu Saqez, u provinciji Kurdistan.

Drugi su mahali svojim obaveznim islamskim maramama u zraku u hrabrom izazovu strogih zakona o hidžabu koji su dio sistemske diskriminacije žena i djevojaka pod iranskim vjerskim vodstvom od revolucije 1979. godine.

U drugom videu koji je objavljen, mogla se čuti grupa djevojaka kako skandiraju istu frazu -- uzvici protesta -- dok su ulazile u školu u Sanandaju, glavnom gradu provincije Kurdistan.

Vaš browser nepodržava HTML5

Tortura ne zaustavlja proteste u Iranu

Drugi video za koji je Hengaw tvrdio da je iz Sanandaja, prikazuje vozača koji se srušio za volanom nakon što je grupa tvrdila da je ubijen dok je trubio usred uličnih demonstracija.

AFP je potvrdio prisustvo velikog transparenta na nadvožnjaku u centru Teherana na kojem je pisalo: "Više se ne bojimo. Borićemo se."

Iranska protjerivanja, cenzura i prekinuta komunikacija otežavaju izvještavanje unutar zemlje.

Očevici kažu da je Amini pretučena tokom hapšenja, dok je njen otac rekao da je zadobila modrice na nogama i da policiju smatra odgovornom za njenu smrt.

Državna novinska agencija ISNA objavila je 7. oktobra da je iranska organizacija za sudsku medicinu utvrdila da su "osnovne bolesti" uzrok Aminine smrti, ne spominjući da li je pretrpjela bilo kakve povrede. U izvještaju državne televizije dodaje se da forenzički izvještaj pokazuje da je Aminijeva smrt povezana s "operacijom tumora na mozgu u dobi od 8 godina."

Ulični protesti su se brzo proširili nakon što su zvaničnici negirali da su službenici za odijevanje odgovorni prije nego što su sprovedene bilo kakve istrage, a viši lideri, uključujući vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hameneija, od tada su sugerirali da iza nemira stoje strani elementi.

Tvrdolinijski predsjednik Ebrahim Raisi iznio je slične optužbe, uključujući i one na ceremoniji 8. oktobra na Teheranskom univerzitetu povodom obilježavanja početka nove akademske godine.

Prema izvještajima Reutersa i AFP-a