Iran oduzeo pasoše slavnim osobama koje su podržale proteste

Ali Daei, bivši igrač njemačke nogometne lige Bundeslige i glavni treneri iranske nogometne reprezentacije

Nekoliko iranskih slavnih osoba, uključujući nogometaša Ali Daeija, ispitane su i oduzeti su im pasoši nakon što su iskazali podršku protuvladinim demonstracijama koje su zahvatile zemlju.

Nemiri su zahvatili Iran nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini 16. septembra. Ona je umrla nakon što je odvedena u pritvor zbog navodnog nepropisnog nošenja hidžaba.

Daeiju, bivšoj zvijezdi njemačke nogometne lige Bundeslige i glavnom treneru iranske nogometne reprezentacije, pasoš je oduzet zbog njegovog poziva vladi da "riješi probleme iranskog naroda umjesto da koristi represiju, nasilje i uhićenja ", rekao je njegov brat 10. oktobra.

"Način na koji se postupalo s Alijem bio je sramotan", rekao je.

Daei je igrao za slavne klubove kao što su Bayern München i Hertha Berlin, a upisao je i 149 nastupa za iransku reprezentaciju.

Hertha Berlin izdala je 9. oktobra saopštenje podrške svom bivšem igraču.

"Užasnuti smo gledajući trenutnu situaciju u Iranu", objavio je tim na Twitteru.

"Našem bivšem igraču Ali Daeiju više nije dopušteno napustiti zemlju jer se zauzeo za prava žena. Solidarnost sa svim Hertancima i ženama u Iranu koje se tako hrabro bore za svoja prava."

Vaš browser nepodržava HTML5

Tortura ne zaustavlja proteste u Iranu

Iranski glumac Hamid Farrokhnejad rekao je 9. oktobra na svom Instagramu da je bio podvrgnut višesatnim ispitivanjima i pritisku sigurnosnih dužnosnika zbog njegove podrške protestima.

“Dvaput su me pozvali, ispitivali deset sati i izrekli mi zabranu napuštanja zemlje kako bi mi dokazali da nisam bio u pravu kada sam rekao da u ovoj zemlji nije moguć ni miran protest”, rekao je Farrokhnejad.

Poluslužbena novinska agencija Ilna izvijestila je da su pasoši slavnog iranskog pjevača Homayouna Shajariana i glumice Sahar Dolatshahi oduzete 8. oktobra nakon što su se par vratili sa koncertne turneje u Australiji.

Pročitajte i ovo: Sve više radnika pridružuje se protestima u Iranu dok se nemiri nastavljaju

U međuvremenu, više od 1.000 radnika petrohemijskih fabrika Bushehr i Damavand pridružilo se protestima u Iranu, koji su izbili zbog smrti Mahse Amini.

Radnici u štrajku prijavljeni su u nekoliko gradova širom zemlje poslednjih dana, posebno u oblastima sa velikim brojem Kurda gde je negodovanje javnosti u početku bilo najjače kada se proširila vest da je 22-godišnja Mahsa Amini umrla 16. septembra, tri dana nakon što ju je uhapsila iranska moralna policija zbog navodnog "nepropisnog" nošenja hidžaba.

Organizacija za ljudska prava u Iranu sa sedištem u Oslu navodi da su najmanje 92 demonstranta ubile snage bezbednosti, iako druge grupe navode brojke od 160 ili više, zajedno sa stotinama povrijeđenih i hiljadama uhapšenih.

Pročitajte i ovo: Mahsa Amini umrla od bolesti, a ne od 'udaraca', navodi mrtvozornik

Očevici kažu da je Amini pretučena tokom hapšenja, dok je njen otac rekao da je zadobila modrice na nogama i da je policiju smatrao odgovornom za njenu smrt.

Državna novinska agencija ISNA saopštila je 7. oktobra da je iranska Organizacija za sudsku medicinu utvrdila da su "osnovne bolesti" uzrok Aminine smrti, ne spominjući da li je ona pretrpela bilo kakve povrede.