Predsjednički izbori u Iranu
Član biračkog mjesta provjerava spiskove ljudi na biralištu, Teheran (18. juni)
Provjera dokumenata birača na glasačkom mjestu, Teheran (18. juni)
Pravo glasa ima više od 59 miliona Iranaca, Teheran (18. juni)
Svjetski mediji prenose da se očekuje pobjeda sudije Ebrahima Raisija, koji je izrazito lojalan vjerskom establišmentu.
(na fotografiji: Raisi se obraća novinarima nakon glasanja na biralištu, Teheran, 18. juni)
Raisijev glavni izazivač i jedini umjereni u trci je Abdolnaser Hemati. Prije nego što je smijenjen kako bi se mogao kandidovati za predsjednika bio je šef iranske centralne banke.
(na fotografiji: Hemati i njegova supruga na biralištu, Teheran, 18. juni)
Ko će zamijeniti aktuelnog predsjednika Hasana Rohanija, koji se nakon dva mandata više ne može kandidovati? On je prilikom glasanja pozvao Irance da izađu na birališta.
(na fotografiji: Rohani na glasačkom mjestu, Teheran, 18. juni)
Najviši iranski autoritet, vrhovni lider ajatolah Ali Hamnei, ohrabrio je Irance da glasaju, dok je ljuto govorio protiv "neprijatelja" zemlje koji obeshrabruju građane da učestvuju na izborima.
(na fotografiji: Hamnei dolazi na biralište, Teheran, 18. juni)
"Svaki glas se računa ... dođite i glasajte i izaberite svog predsjednika ... ovo je važno za budućnost vaše zemlje", rekao je Hamnei nakon što je glasao u Teheranu.
(na fotografiji: Hamnei uzima glasački listić, Teheran, 18. juni)
Glasanje bi moglo završiti s najnižom izlaznosti u historiji zemlje, što bi bacilo sumnju u legitimitet ishoda, prenose svjetski mediji.
(na fotografiji: Iranka sa djecom koja nose uniformu Islamske revolucionarne garde ispred birališta u Teheranu, 18. juni)
Anketa koju je provela iranska studentska agencija predviđa da će samo 42 posto od 59 miliona birača u zemlji glasati. Izlaznost je 2017. godine na posljednjim predsjedničkim izborima bila 73 posto.
(na fotografiji: par pokazuje dokumente nakon glasanja u Teheranu, 18. juni)
Mnogi Iranci rekli su da neće glasati zbog jako ograničenog izbora na listiću. Oni su takođe naveli frustraciju zbog ekonomije, državnu represiju i razočarenje političarima koji nisu uspjeli donijeti promjene.
(na fotografiji: Iranka na biralištu, Teheran, 18. juni)