Čelnik pravosuđa u Iranu branio je praksu izricanja smrtnih kazni za prosvjednike uključene u demonstracije u zemlji.
Prosvjedi su izbili u rujnu 2022.nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini ubrzo nakon što ju je privela policija za moral zbog navodnog kršenja zakona o obveznom nošenju hidžaba.
Golamhosein Mohseni-Edžei u utorak je rekao da će kazne za one koji "trebaju biti pogubljeni" biti bez iznimke izvršene, "uz uvažavanje pravnih standarda i pravednosti".
Iran je do sada pogubio najmanje sedam prosvjednika, što je izazvalo bijes među aktivistima za ljudska prava i zemljama Zapada koje su pravne postupke protiv optuženih nazvale "lažnim" suđenjima.
Vaš browser nepodržava HTML5
U nedavnom izvještaju Amnesty International je upozorio na opasnost od mogućeg pogubljenja još sedmorice zatvorenika, inače sudionika na prosvjedima.
Grupa za ljudska prava je navela imena te sedmorice: Ebrahim Naroui, Kambiz Karot, Manočer Mehmanavaz, Mansoreh Dehmardeh, Mohamad Gabadlo, Mudžahed (Abbas) Korkor i Šoaib Mirbalučzei Rigi.
Golamhosein Mohseni-Edžei je građanski otpor protiv obaveznog nošenja hidžaba okarakterizirao kao "izazov čednosti i hidžaba" dok tvrdi da je na takav otpor utjecala "neprijateljska ruka".
Iranski dužnosnici okrivljuju Zapad za demonstracije, najveće u državi od revolucije 1979. godine, te obećavaju da će nastaviti gušiti prosvjede.
Šest istaknutih pravnih znanstvenika i iranski pučki pravobranitelj poslali su pismo glavnom tajniku UN-a Antoniju Guterresu u kojem izražavaju zabrinutost zbog sve većeg broja pogubljenja u Iranu.
Aktivisti za ljudska prava tvrde da vlasti u Iranu koriste pogubljenja kako bi utjerali strah u društvo, a ne u službi borbe protiv kriminala.