Vlasti Danske, Belgije i Holandije saopštile su u nedjelju da će pozvati iranske ambasadore na razgovor zbog pogubljenja dvojice muškaraca u vezi sa protestima u Iranu i pomenule pripremu novih sankcija Evropske unije (EU).
"Kao i druge evropske države, mi ćemo pozvati iranskog ambasadora", napisala je 8. januara na Tviteru belgijska ministarka spoljnih poslova Hadža Lahbib.
Dodala je da je "užasnuta" zbog pogubljenja dvojice muškaraca u Iranu koji proglašeni su krivima za ubistvo pripadnika paravojne formacije tokom protesta. Belgijska ministarka je navela da se "razmatraju nove sankcije EU".
"Pozvaćemo (u ponedeljak) iranskog ambasadora na sastanak u ministarstvo spoljnih poslova kako bismo mu uputili najjači mogući i zamislivi signal da zloupotrebe počinjene nad njegovim narodom izazivaju naše ogorčenje", izjavio je 8. januara ministar spoljnih poslova Lars Rasmusen (Rasmussen).
I holandske vlasti su saopštile da će pozvati iranskog ambasadora i dodale da je u pripremi novi paket sankcija EU Iranu.
Evropska unija je već ranije saopštila da je "zgrožena" nakon što je Iran u subotu, 7. januara, pogubio Mohamada Mehdija Karamija i Sejeda Mohamada Hoseinija, koji su proglašeni krivim za smrt pripadnika paravojnih snaga.
Prvostepeni sud u Iranu osudio je 4. decembra dva muškarca na smrtnu kaznu. Iranski Vrhovni sud je 3. januara potvrdio te smrtne kazne, optužujući ih za ubistvo 3. novembra u Karadžu, zapadno od Teherana.
Tužioci su rekli da je 27-godišnjeg Adžamiana skinula do gola i ubila grupa ožalošćenih koji su prisustvovali komemoraciji Hadisi Nadžafi, koja je ubijena u protestima u septembru.
Vaš browser nepodržava HTML5
Karami i Huseini negirali su optužbe i rekli da su u zatvoru bili podvrgnuti torturi. Njih dvojica nisu imali pristup pravnom savjetniku po svom izboru.
Advokat sa sjedištem u Teheranu Muhamed Husein Aghasi citirao je Karamijevog oca koji je rekao da je porodica bila u mogućnosti da ga "posljednji put" vidi. Aghasi je rekao da mu sud nije dozvolio da zastupa Karamija, što je u suprotnosti sa nedavnom tvrdnjom predsjednika Vrhovnog suda da svi zatvorenici imaju pravo da izaberu pravnog zastupnika.
Aktivistička grupa HRANA citirala je Karamijevog advokata koji je potvrdio da je on 4. januara stupio u štrajk glađu.
Organizacije za ljudska prava osudile su smrtne kazne izrečene demonstrantima u Iranu nakon, kako su nazvali, "lažnih suđenja" u tri ročišta koja su održana u šest dana.
Amnesty International je istakao da suđenja "nisu ličila na smislene sudske postupke".
Četiri osobe su pogubljene u vezi s protestima izazvanim smrću Mahse Amini.
Ova 22-godišnja Kurdkinja umrla je nakon što ju je pritvorila iranska policija za moral zbog "nošenja neprikladne odjeće" i nepoštovanja strogog pravila oblačenja žena u Iranu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Dvojica muškaraca obješena su u decembru usred velikoj bijesa u Iranu.
Iran je na proteste odgovorio krvavim gušenjem, u kojem je poginulo skoro 500 ljudi, uključujući maloljetnike.
Hiljade drugih je uhapšeno, uključujući mnoge demonstrante, kao i novinare, advokate, aktiviste i druge, zbog zabrinutosti zbog optužbi podignutih protiv njih.