Francuska, Nemačka i Velika Britanija osudile su 15. juna iranske "najnovije mere", nakon što je atomska organizacija Ujedinjenih nacija rekla da zemlja proširuje svoje nuklearne kapacitete.
Tri saveznika izjavila su da potezi Irana potkopavaju značajan sporazum iz 2015. o nuklearnom programu, nakon što je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) u četvrtak saopštila da zemlja jača postrojenja za obogaćivanje na dve lokacije.
"Ove mere će ponovo povećati iranske zalihe obogaćenog uranijuma i kapacitete za obogaćivanje, čiji su nivoi već premašili granice utvrđene sporazumom iz 2015. godine", navela su u zajedničkom saopštenju ministarstva spoljnih poslova Francuske, Nemačke i Velike Britanije.
Osuda je usledila više od nedelju dana nakon što su zemlje podnele rezoluciju na sastanku odbora guvernera IAEA u kojoj se kritikuje nedostatak saradnje Teherana sa nuklearnim nadzorom, što je prvi takav potez od novembra 2022.
Iran je osudio rezoluciju kao "ishitrenu i nemudru".
Pročitajte i ovo: Iran najavio promjenu nuklearne doktrine ako se osjeti ugroženimTeheran negira da je želeo da razvije nuklearno oružje, navodeći da je iranski atomski program u miroljubive i civilne svrhe.
Nemačka, Francuska i Britanija su saopštile da je neprihvatljivo da Iran predstavlja svoje mere kao reakciju na rezoluciju.
Oni su ponovili svoju posvećenost diplomatskom rešenju koje će sprečiti Teheran da razvije nuklearno oružje.
Prema IAEA-i, Iran je jedina država koja nema nuklearno oružje i koja obogaćuje uranijum do visokog nivoa od 60 odsto – što je malo manje od oružnog – dok nastavlja da akumulira velike zalihe uranijuma.
IAEA je saopštila da je Teheran značajno pojačao svoj nuklearni program i da sada ima dovoljno materijala da napravi nekoliko atomskih bombi.
Pročitajte i ovo: Iran kaže da može izraditi atomsku bombuIslamska republika je postepeno odstupila od svojih obaveza prema sporazumu iz 2015. koji je sklopila sa svetskim silama.
Sporazum je omogućio oslobađanje od zapadnih sankcija u zamenu za ograničavanje iranskog atomskog programa.
Raspao se nakon jednostranog povlačenja Sjedinjenih Država pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom 2018. godine.
Napori da se sporazum oživi do sada su propali.