Iran je 19. septembra odbacio bilo kakav bilateralni sastanak između iranskih i američkih zvaničnika o naporima da se oživi sedmogodišnji nuklearni sporazum i izneo je zahtev za "garancijama" dok se Generalna skupština Ujedinjenih nacija sprema da se okupi u Njujorku ove nedelje.
Međutim, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani rekao je da Teheran ne isključuje sastanak na tu temu sa svetskim silama.
Izjave ministarstva usledile su nakon emitovanja televizijskog intervjua američke televizije CBS sa tvrdolinijaškim iranskim predsednikom Ebrahimom Raisijem u kojem je sugerisao da bi Teheran bio "ozbiljan u pogledu postizanja sporazuma" sve dok "to bude dobar i fer dogovor". Ali Raisi je takođe pozvao na garancije u svakom novom nuklearnom sporazumu u svetlu odluke prethodne američke administracije da se jednostrano povuče iz prvobitnog Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije (JCPOA) iz 2015. godine.
Posle 16 meseci međunarodnih pregovora i indirektnih pregovora između Teherana i Vašingtona, Evropska unija je prošlog meseca iznela konačnu ponudu za prevazilaženje zastoja za oživljavanje JCPOA. Iran je odgovorio na predlog, na koji su zatim odgovorile SAD, što je izazvalo dalji odgovor Teherana, pojačavajući nadu da bi dogovor mogao biti blizu.
Pročitajte i ovo: Evropske sile sumnjaju u iskrenost Irana kod oživljavanja nuklearnog sporazumaU retkom intervjuu uoči posete Generalnoj skupštini UN, Raisi je za program CBS 60 minuta u unapred snimljenom intervjuu rekao: "(Sporazum) mora da bude trajan. Moraju postojati garancije. Ako je postojala garancija, onda Amerikanci nisu mogli da se povuku iz sporazuma". Tadašnji predsednik Donald Tramp odbacio je JCPOA 2018. i ponovo uveo oštre ekonomske sankcije Iranu koje su pomogle da oslabi njegovu ekonomiju, dok je Džo Bajden stupio na dužnost 2021. obećavajući da će tražiti novi dogovor.
"Ne možemo da verujemo Amerikancima zbog ponašanja koje smo već videli od njih", rekao je Raisi. "Zato ako nema garancije, nema ni poverenja".
Činilo se da je dogovor nadohvat ruke u martu, ali nade su nestajale sve dok se tekst EU nije pojavio prošlog meseca. Navodi se da Teheran vrši pritisak da nuklearni nadzornik UN-a, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), zatvori istragu o tragovima uranijuma pronađenim na tri neprijavljena mesta kao uslov za novi sporazum. Od tada su Sjedinjene Države i Iran uputili teške poruke. Posmatrači očekuju da će obe strane pokušati da iskoriste pažnju oko Generalne skupštine UN da pokušaju da povećaju svoj uticaj na uslove za održiv dogovor.
Teheran je nedavno signalizirao uoči skupa UN da je spreman da se dogovori o razmeni zatvorenika sa Sjedinjenim Državama čak i u odsustvu novog nuklearnog sporazuma. Ali tenzije su inače nedavno porasle između Irana i Sjedinjenih Država zbog iranskog snabdevanja Rusije vojnim bespilotnim letelicama za pomoć Moskvi u njenoj invaziji na Ukrajinu, pitanja ljudskih prava od smrti 22-godišnje Iranke tri dana nakon što je policija uhapsila jer je navodno prekršila strogi kodeks oblačenja u zemlji i navodne iranske sajber napade na saveznicu u NATO-u Albaniju.
Pročitajte i ovo: Šta se zna o grupi koja stoji iza hakerskih napada u Albaniji?