Prosvjedi u Iranu su nastavljeni, iako je režim upozorio da će ih slomiti silom.
Vlasti u Islamskoj Republici suočavaju se s najvećim prosvjedima u posljednjem desetljeću. Tijekom noći poginulo je najmanje devet prosvjednika, među njima i policajac. Iranski vrhovni lider ajatolaj Ali Hamenei (Khamenei) optužio je "neprijatelje" Irana da potiču protuvladine demonstracije.
Nezaposlenost u Iranu se kreće oko 12 posto, no među mladima ona je gotovo bila 29 posto u 2017.
Na društvenim mrežama proširio se video koji pokazuje kako prosvjednici napadaju policijsku stanicu u gradu Qahderijan.
Državna televizija je objavila da su šestorica od devet ubijenih pokušali ukrasti oružje tijekom napada na policiju u provinciji Isfahan, 350 kilometara južno od Teherana.
Privatna novinska agencija Tasnim javila je da su naoružani prosvjednici ubili policajca u gradu Najafabad. Bude li vijest potvrđena, to će biti prva žrtva među snagama sigurnosti tijekom ovih političkih nemira.
Naime, prosvjedi se održavaju u desetak gradova širom Irana, uključujući neka područja glavnoga grada Teherana.
Brojna videa pokazuje kako prosvjednici u Teheranu uzvikuju "Smrt diktatoru", spominju se vjerski lideri, a neki od prosvjednika uništavaju veliki ulični plakat s ajatolahom Ali Hameni koji vlada Iranom od 1989.
Snage sigurnosti prosvjed pokušavaju spriječiti vodenim topovima.
Ima i onih videozapisa na kojima se vide sukobi sa snagama sigurnosti, pa čak i paljenja policijskih stanica.
U prosvjedima koji su počeli 28. prosinca u drugom po veličini iranskom rada Mashadu zbog inflacije, skupoće prehrambenih proizvoda i koji su počeli zbog ekonomskih razloga, do sada je poginulo najmanje 22 ljudi.
Predsjednik Hasan Rohani (Hassan Rouhani) izjavio je kako su nemiri mogućnost da se Iran suoči s rastućim problemima u zemlji.
Nakon sastanka se parlamentarnim liderima upozorio je da se ne radi samo o ekonomskim razlozima zbog koji ljudi prosvjeduju, već traže i više sloboda.
"Naš najveći problem je nezaposlenost. Naša ekonomije treba promjene", rekao je Rohani.
Samo dan ranije Rohani je u obraćanju naciji upozorio da se "neće tolerirati uništavanje javne imovine, kršenje reda, te stvaranje nemira u društvu".
Vlasti su pokušale smiriti prosvjede na kojima sudjeluje veliki broj mladih.
Uhapšeno je oko 400 demonstranata.
Glasnogovornik tvrdolinijaške Islamske revolucionarne garde izjavio je da policija i snage sigurnosti u potpunosti kontroliraju situaciju u Teheranu i drugom gradovima u kojima se održavaju prosvjedi, te da sama garde nije uključena u te akcije.
I takozvana Basil milicija, koja je uz Islamsku revolucionarnu gradu razbila demonstracije 2009., za sada je također po strani.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je objavilo da su prosvjednici i oni koji su poticali na njih "identificirani" te će uskoro biti procesuirani.
"Oni koji imaju pravedne zahtjeve moraju ih uobličiti na zakonski način, a s onima koji se bune, rade sabotaže, stvaraju kaos i pale javno dobro, odlučno ćemo se obračunati", izjavio je na državnoj televiziji ajatolah Sadeh Laridžani (Sadeq Larijani), dodajući "da u zemlji mora postojati disciplina".
Vlasti su blokirane popularnu društvenu mrežu Instagram, kao i lokalnu aplikaciju za slanje poruka Telegram. Obje su popularne među Irancima i putem njih se dogovaraju mjesta okupljanja prosvjednika nezadovoljnih stalnim rastom cijena, kao i neispunjenim obećanjima predsjednika Rohanija o slobodi izražavanja i okupljanja.
Glavni tajnik Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost Ali Šamhani (Shamkhani) za nasilje je optužio društvene mreže i neke strane države da se miješaju u unutarnje stvari Irana.
"Poruke dolaze iz SAD-a, Velike Britanije i Saudijske Arabije", izjavio je Šamhani.
Američki predsjednik Donald Trump u svom tweetu je napisao da je došlo "vrijeme za promjenu u Iranu".
Rusko Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da su nemiri "unutarnja stvar Irana" i da je "miješanje sa strane nedopustivo".
Njemački šef diplomacije Sigmar Gabriel je izrazio zabrinutost zbog pogibije prosvjednika, te je pozvao iransku vladu da poštuje prava svojih građana.
"Velika Britanije pomno prati što se događa u Iranu", poručio je britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson.
Glasnogovornica visoke predstavice Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federice Mogherini je na Twitteru napisala da EU "očekuje da će biti zagarantirano pravo na mirne prosvjede i sloboda okupljanja".
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pohvalio je "hrabre Irance" koji prosvjeduju protiv režima koji je "potrošio desetke milijardi dolara na širenje mržnje".
Iranski predsjednik Rohani je prije nekoliko dana rekao kako su "građani apsolutno slobodni da kritiziraju vlast i da prosvjeduju, ali ne i da ugrožavaju živote drugih i sigurnost".
"Gospodin Rohani kaže da je pravo građana da prosvjeduju, ali mi se plašimo javno govoriti. Strah me je što govorim s vama", izjavila je učiteljica Sarita Mohamadi za agenciju AFP.
Predsjednik Irana je kritizirao američkog predsjednika napominjući da je "zaboravio da je još prije nekoliko mjeseci iranski narod nazvao teroristima".