Spekulacije o trovanju posle misterioznog talasa obolevanja učenica u Iranu

Iznenadni porast obolevanja u školama u iranskom gradu Komu izazvao je gnev javnosti uz optužbe vlade za nemar.

Piše: Golnaz Esfandiari

Nakon što su se u iranskom svetom gradu Komu poslednjih meseci razbolele stotine učenica – od kojih su desetine završile u bolnicama – pojedini roditelji i zvaničnici sumnjaju da su one otrovane, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Vlasti, koje su pokrenule istragu o misterioznom talasu obolevanja, navode da nisu pronašle nikakve dokaze o trovanju.

Nema prijavljenih smrtnih slučajeva.

Obolevanja učenika izazvala su gnev javnosti i neki Iranci optužuju vladu za nemar. Pojedini roditelji odbili su da šalju svoju decu u školu.

U poslednjem incidentu, 15 učenica je prebačeno u bolnicu u Komu 22. februara, javio je portal Kom vesti, navodeći da su učenice u stabilnom stanju i pod nadzorom.

Veruje se da se prvi takav incident dogodio u novembru, kada je 18 učenica u Komu prebačeno u bolnicu pošto su se žalile na simptome koji su uključivali mučninu, glavobolju, kašalj, otežano disanje, lupanje srca i obamrlost i bol u rukama ili nogama.

Pročitajte i ovo: Novi val protesta u Iranu

Od tada su stotine učenika, uglavnom devojčice, obolele sa sličnim simptomima u brojnim javnim školama u Komu, koje su razdvojene po polu. Desetinama je ukazana pomoć, dok su ostali hospitalizovani.

Vlasti su saopštile da nisu uspele da utvrde uzrok misterioznog talasa obolevanja, uprkos sprovođenju toksikoloških testova.

Medicinski stručnjaci nisu pronašli znakove bakterijskih ili virusnih infekcija u uzorcima krvi uzetim od obolelih učenika. Vlasti još nisu odbacile mogućnost da je uzrok obolevanja možda otrovan gas, pošto su neki učenici prijavili da su u učionicama osetili čudan miris.

Učenica u gradu Komu smeštena u bolnicu pošto joj je pozlilo.

Glavni iranski tužilac Mohamed Džavad Montazeri sugerisao je 21. februara da su incidenti možda namerno izazvani. U pismu državnom tužiocu u Komu, Montazeri je naveo da "zabrinjavajući talas neke vrste trovanja" u školama u gradu ukazuje na "mogućnost namernih krivičnih radnji".

Prethodno je poslanik iz Koma Modžtaba Zolnur rekao da su bolesti "nenormalne" i da su bezbednosni zvaničnici pokrenuli istragu. Drugi poslanik iz Koma Ahmad Amirabadi Farahani sugerisao je da ulogu možda imaju strah i histerija.

Bilo je spekulacija da verski ekstremisti, u pokušaju da izazovu strah i spreče devojčice da pohađaju školu, možda stoje iza incidenata.

Prošle nedelje je Nafiseh Moradi istraživačica islamskih studija na Univerzitetu Al Zahra, državnom univerzitetu u Teheranu samo za žene, u komentaru navela da je sumnjivo da su devojčice, a ne dečaci, uglavnom obolele. Članak na Kom vestima je kasnije uklonjen.

Mnogi Iranci su optužili vlasti da ne čine dovoljno na pronalaženju uzroka bolesti i sprečavanju novih slučajeva. Neki ljuti roditelji su odbili da pošalju svoju decu u školu.

"Od 250 učenika u našoj školi, samo 50 pohađa nastavu", rekao je prošle nedelje za Radio Farda RSE-a nastavnik iz Koma, koji nije želeo da mu se navede ime iz straha od odmazde.

Neki od obolelih učenika požalili su se na "nepoznat" ili "neprijatan" miris.

Dopisnik proreformskog dnevnika Šarg koji je otputovao u Kom izvestio je prošle nedelje da su neke škole u tom gradu "nezvanično" zatvorene.

Nedelju dana ranije, ljuti roditelji protestovali su ispred kancelarije guvernera i pozvali na transparentnu istragu. Takođe su zahtevali da se nastava održava onlajn, u jeku izveštaja da vlasti vrše pritisak na učenike da dolaze u škole.

Neimenovana nastavnica u ženskoj školi u Komu rekla je Šargu da im je naređeno da drže nastavu "čak i da je na času prisutna samo jedna učenica". Ona je takođe rekla da je učenicima rečeno da ne daju beleške s nastave drugaricama iz odeljenja u očiglednom pokušaju da više učenica dolazi u školu.

Neki učenici koji su se razboleli žalili su se na "nepoznat" ili "neprijatan" miris.

"Moj sin se setio da se na trenutak u učionici osetio miris pokvarene ribe", rekla je neimenovana žena čijem je sinu pozlilo, a prenosi Tedžarat vesti. "Škola je onda dala učenicima maske za lice i poručila im da napuste učionice".

Pročitajte i ovo: EU uvela nove sankcije zvaničnicima Irana

"Neka deca su se više razbolela od druge. Nekoliko njih je prebačeno u medicinske centre. Moj sin je među njima", rekla je žena i dodala da je njen sin osetio bol u stomaku.

Učenica koja se razbolela početkom februara rekla je Šargu da je tri dana bila u bolnici.

"I posle 20 dana osećam slabost u nogama i imam probleme dok pomeram noge", rekla je neimenovana učenica, dodajući da su dve njene drugarice i dalje u bolnici.

Slični talasi misterioznih obolevanja među učenicama prijavljeni su poslednjih godina u susednom Avganistanu i zemljama centralne Azije. U mnogim slučajevima, vlasti nisu uspele da pronađu dokaze o trovanju, dok je za većinu incidenata okrivljena masovna panika i histerija.