Pišu: Radio Farda RSE i Kian Šarifi
Zabrinjavajući broj mladih iranskih doktora izvršava samoubistvo što je dovelo u pitanje budućnost cijelog zdravstvenog sistema.
Zatrpani poslom, potplaćeni i "ponižavani" od strane šefova, mnogi mladi doktori stažisti, koji su završili medicinski fakultet i na praksi su, imaju suicidne misli ili razmišljaju da se isele u inostranstvo, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"Samoubistva među stažistima su postala više od krize", rekao je za iranski informativni portal Khabar Obline, ljekar u hitnoj pomoći Nima Šahriarpur.
On ima pravo: 16 stažista je izvršilo samoubistvo tokom iranske godine koja se završava 19. marta. Godinu dana ranije, 13 mladih ljekara je sebi oduzelo živote.
Najskoriji incident se desio početkom aprila kada su kolege našle Parastu Bakši mrtvu u bolnici u kojoj je radila. Ova 34-godišnja doktorka je navodno bila pod sve većim pritiskom na poslu.
Teške godine
Period stažiranja za ljekare počinje kada završe medicinski fakultet i traje između tri i pet godina. Za neke je to težak početak.
Od stažista, od kojih ih je većina u 30-im godinama, očekuje se da rade smjene od 30 sati za platu od 80 do 110 miliona riala (što je oko 125 do 172 dolara) mjesečno. Isplate često kasne. Ljekarima nije dozvoljeno da se bave medicinom izvan bolnica u kojima stažiraju i često moraju da imaju drugi posao u nekoj drugoj profesiji kako bi sastavili kraj s krajem.
Stažista koji je govorio za Radio Farda RSE, pod uslovom anonimnosti, rekao je da su mladi ljekari izloženi lošim uslovima na poslu, moraju da se nose sa "poniženjima" i "ružnom komunikacijom" koju trpe od nadređenih dok su pored toga prisiljeni da rade dodatne smjene.
Prema navodima Vahdata Šarijata, predsjednika Udruženja psihijatara Irana, 30 procenata stažista u Iranu razmišlja o samoubistvu.
Šarijat i Hamit Jakubi, predsjedavajući iranskog Naučnog društva za prevenciju samoubistva, u septembru su pozvali ministra zdravstva da nešto poduzme.
U pismu su naveli studiju koja je otkrila da 25 posto ljekara stažista u Teheranu pati od ozbiljne depresije.
Takođe su predložili nekoliko mjera kako se nositi sa ovim problemom, uključujući smanjenje produženih smjena, davanje osiguranja stažistima, reviziju plata u nuđenje podrške za mentalno zdravlje.
Posljednjih godina, stažisti su pokušavali na društvenim mrežama da podignu svijest o situaciji u kojoj se nalaze tako što su objavljivali fotografije svojih kolega koji su počinili samoubistva. Iako je ovo privuklo pažnju medija, nije bilo zvaničnog odgovora.
Nije lako ni odustati
Donedavno je čak bilo teško i da se odustane.
Kako bi se dobio pristup programu stažiranja, diplomanti medicinskog fakulteta su morali da dobiju garancije dvije osobe da neće napustiti zemlju ili odustati na bilo koji način, što je uključivalo i smrt prirodnim putem.
U suprotnom, garanti bi morali da plate odštetu.
Ovo pravilo je proglašeno nelegalnim i ukinuto 2021., ali stažisti kažu da se od njih i dalje traži da daju garancije. Za stažistu farmaceutike, na primjer, prošlog mjeseca je zatražena garancija od više od 9,9 milijardi riala (više od 15.500 dolara) samo za putovanje u inostranstvo.
Finansijske garancije otežavaju ljekarima, naročito stažistima, da napuste zemlji. Ali izvještaji u iranskim medijima sugerišu da ljekari masovno odlaze.
Ekonomski dnevnik Donya-e Eqtesad izvijestio je prošle godine da je 5.000 ljekara emigriralo iz Irana u iranskoj godini koja je završila u martu 2022., oko 2.000 više nego 2020.
- Zbog siromaštva gotovo milion Iranaca napustilo škole
- U Iranu hapšenja zbog objave videa iz bolnice koji prikazuje sukob sveštenika i žene bez hidžaba
Pozivajući se na istraživanje koje je u januaru 2023. objavila Organizacija za praćenje migracija (IMO) koju finansira država, lokalni mediji kažu da je 50 posto ispitanih ljekara željelo da napusti Iran. Jedna trećina njih rekla je da je spremna da preuzme manje specijalizovane poslove u inostranstvu koji nisu povezani s medicinom.
Najpopularnija odredišta za iranske ljekare i medicinske sestre su zapadne zemlje, posebno Sjedinjene Države i zemlje Perzijskog zaliva.
IMO izvještaj iz decembra 2022. pokazuje da je od 2018., oko 29.000 Iranaca radilo u zdravstvenom sistemu Sjedinjenih Država, uključujući 8.000 ljekara i hirurga. Ukupan broj iranskih zdravstvenih radnika u Sjedinjenim Državama do 2021. porastao je na 36.000.
Istraživanje koje je prošle godine objavila iranska državna novinska agencija IRNA, pokazalo je da mnogi ljekari počnu da planiraju napuštanje zemlje u svojim 20-im godinama, dok su još na medicinskom fakultetu.
"Studenti medicine vide izbliza u kakvoj se situaciji nalaze stažisti i znaju zašto su nesretni", navodi se u izvještaju. Među razlozima zašto žele da napuste zemlju su loši ekonomski uslovi u Iranu i neizbalansiran poslovni i privatni život.
Pored toga, malo je učinjeno da se pomogne domaćim ljekarima.
U pismu iz januara upućenom iranskom predsjedniku Ebrahimu Raisiju, predsjednik Udruženja psihijatara Šariat je upozorio da će se zamlja morati suočiti sa "kolapsom zdravstvenog sistema" ako zvaničnici nestave da ignorišu probleme mladih ljekara.