Iran je već danima pogođen ekstremnim toplotnim valom, a temperatura zraka je 2. augusta u jugozapadnom iranskom gradu Bostanu dosegla 51,4 stepena Celzijusa.
Novinska agencija ISNA javlja da je u četiri grada u provinciji Khuzestan temperatura zraka bila viša od 50 stepeni.
Pored Bostana, ektremno vruće sa temperaturom zraka od 50,8 stepeni bilo je i u Šušu, kao u u Dezfulu 50,4 i Abadanu 50,3.
Rekordno visoka temperatura od 66,7 stepeni Celzijusa u jeku ovog toplotnog vala u Iranu izmjerena je 16. jula na Međunarodnom aerodromu u gradu Aseluye na obali Perzijskog zaljeva.
Termometri su prelazili podiok od 50 stepeni i u gradovima Ilamu, Umidiye, Ahvazu, Agacari i Ramhormuzu.
Pročitajte i ovo: Iran zbog nezapamćenih vrućina proglasio dvodnevni državni praznikIranska vlada proglasila je 1. i 2. august državnim praznicima zbog toplinskog vala "bez presedana", s obzirom na to da su visoke temperature u većem dijelu zemlje prelazile 40 stepena Celzijusa.
Poslovnice banaka, pravosudni i odvjetnički uredi su zatvoreni, a ispiti i nogometne utakmice otkazani. Bolnice su u stanju pripravnosti, a starijima i osobama sa zdravstvenim problemima preporučeno je da ostanu u zatvorenom prostoru.
Meteorološka služba je upozorila da postoji opasnost od zagađenja zraka i pješčanih oluja na jugu zemlje, gdje se predviđa da će se ove sedmice temperature popeti i iznad 51 stepen Celzijusa.
Velik dio Irana, zemlje s gotovo 90 miliona stanovnika, čini pustinja. Znanstvenici već godinama upozoravaju na sve češće suše u regiji, posebno teško pogođenoj posljedicama klimatske krize.
Dezertifikacija u Iranu se dešava velikom brzinom, a zvaničnici su prošlog mjeseca upozorili da više od milion hektara teritorije zemlje, što je otprilike veličina Libana svake godine postaje nenastanjivo.
Iranski naučnici upozorili su da je nivo vode u jezeru Urmija, kojem preti velika opasnost od isušivanja, najniži zabilježen u posljednjih 60 godina.
Teheran pokušava da se izbori nad situacijom u zemlji u kojoj je do 90 odsto zemlje sušno ili polusušno.
Toplotni talasi zahvatili su velike dijelove svijeta posljednjih sedmica. Naučnici su ih povezali s klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem.