G7 upozorava Iran da prekine podršku Hamasu i Hezbolahu

Bilbord s portretom lidera Hamasa Jahje Sinvara na Palestinskom trgu u Teheranu, 12. avgust 2024.

Grupa sedam (G7) vodećih svetske industrijskih zemalja u subotu su upozorile Iran da prestane da podržava militantne grupe Hamas i Hezbolah i druge nedržavne organizacije na Bliskom istoku, kao i da prekine akcije koje destabilizuju region, dok je Vašington takođe pozvao Izrael da smanji napade u blizini Bejruta dok rastu strahovi od sveopšteg rata na Bliskom istoku.

Hamas sa sedištem u Pojasu Gaze SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom. Libanski Hezbolah su SAD takođe proglasile terorističkom organizacijom, dok je EU na crnu listu stavilo samo njegovo naoružano krilo, ali ne i njegovu političku partiju, koja ima poslanike u libanskom parlamentu.

Hamas, Hezbolah i Huti pobunjenici u Jemenu – koje SAD takođe smatraju terorističkom organizacijom - smatraju se iranskim proksi organizacijama na Bliskom istoku.

Posle samita u Italiji, G7 – koja okuplja SAD, Italija, Kanada, Velika Britanija, Francuska i Japan – saopštila je da ostaje "jedinstvena u podršci potrebi za hitnim prekidom vatre u Gazi", oslobađanju svih talaca i "značajnom i trajnom povećanju" dostava humanitarne pomoći u Gazu.

U saopštenju se takođe navodi da je G7 uznemirena najnovijim događajima u Libanu i "rizikom dalje eskalacije".

G7 je izrazila je zabrinutost zbog "svih pretnji" bezbednosti Privremenih snaga UN u Libanu (UNIFIL), koje su ukazale na opasnosti za svoje osoblje tokom vazdušnih i kopnenih operacija izraelske vojske na jugu Libana blizu granice s Izraelom.

Zasebno je ministar odbrane SAD Lojd Ostin (Lloyd Austin) rekao je da bi Vašington "želeo da vidi" da Izrael smanji neke od svojih napada u Bejrutu i okolini.

"Broj žrtava među civilima je bio previsok. Želeli bismo da Izrael smanji neke od napada u Bejrutu i oko njega i želeli bismo da vidimo prelazak na pregovore koji bi omogućili civilima sa obe strane da se vrate svojim domovima", rekao je on posle samita G7 u Napulju.

Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei u subotu je rekao da će Hamas "ostati živ" uprkos smrti njegovog lidera Jahje Sinvara.

Hamnei je u saopštenju naveo rekao da je smrt Sinvara "nesumnjivo bolan za Osovinu otpora", misleći na mrežu grupa na Bliskom istoku koje podržava Iran, među kojima je Hamas – kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.

"Ovaj front ne prestaje da napreduje stradanjem istaknutih ličnosti", dodao je Hamnei.

Sinvara – arhitektu Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023. koji je izazvao rat u Gazi – ubile su izraelske snage ove nedelje. Njegovu smrt je potvrdio i visoki politički zvaničnik Hamasa.

Situacija je i dalje napeta u Pojasu Gaze, gde je u subotu najmanje 50 ljudi, uključujući decu, ubijeno u izraelskim vazdušnim napadima, saopštili su palestinski zdravstveni zvaničnici.

Najmanje 10 njih ubijeno je u centralnom delu Pojasa Gaze kada je pogođena kuća u gradu Zavajda, saopštila je bolnica Mučenici Al-Aksa, gde su žrtve dovedene.

U drugom napadu u izbegličkom kampu Magazi ubijeno je 11 ljudi, svi iz iste porodice, saopštila je bolnica Mučenici Al-Aksa u Deir al-Balahu.

Pročitajte i ovo: Smrt vođe Hamasa skraćuje izraelsku 'listu za odstrel', ali možda neće promijeniti tok rata u Gazi

Izraelska vlada saopštila je da je u subotu lansiran dron ka kući izraelskog premijera Benjamina Netanijahua u priobalnom gradu Cezareji, kao i da nije bilo bez žrtava. Ni Netanjahu ni njegova supruga nisu bili kod kuće, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.

Napad dronovom usledio je ujutru dok su sirene zavijale u Izraelu, upozoravajući na vatru iz Libana.

U Libanu su vlasti saopštile da su u subotu dve osobe ubijene u izraelskom napadu u Džuniji, severno od Bejruta.

Džunije, grad sa većinskim hrišćanstvim stanovništvom, nije pogođen otkako su Izrael i Hezbolah koji podržava Iran razmenjuju prekograničnu vatru od početka rata u Pojasu Gaze prošle godine.

Izrael je pojačao bombardovanje Libana 23. septembra, posle čega je poslao i kopnene trupe preko libanske granice.

Napadi su zahvatili i područja izvan tradicionalnih uporišta Hezbolaha, kojeg SAD smatraju terorističkom organizacijom, dok je EU na crnu listu stavila njegovo naoružano krilo, ali ne i njegovu političku stranku.

Političko krilo Hezbolaha ima poslanike u libanskom parlamentu, dok militanti kontrolišu južni deo zemlje koji se graniči s Izraelom.

Proiranske grupe u Iraku zauzele su kancelarije saudijske televizije MBC pošto je emitovala izveštaj u kojem su komandanti militantnih grupa povezanih s Teheranom nazvani "teroristima".

Više od 400 ljudi je "razbilo elektronsku opremu, kompjutere i zapalilo deo zgrade", rekao je izvor iz iračkog Ministarstva unutrašnjih poslova za AFP.

Izvor je rekao da je požar ugašen i da je policija rasterala masu.

Uz izveštaje AP-a, AFP-a i Reutersa