Iran je u ponedeljak lansirao napade raketama i dronovima na kurdske opozicione grupe sa sedištem u severnom Iraku, gde su lokalne vlasti prijavile pogibiju jedne osobe i osam ranjenih.
Teheran je takođe krajem septembra pokrenuo napade u kojima je ubijeno više od deset ljudi u regionu Kurdistana u Iraku, nakon što je optužio kurdske oružane grupe da izazivaju nemire u Iranu.
U Iranu dva meseca traju protesti nakon smrti kurdske Iranke Mahse Amini (22), koja je preminula nakon što ju je uhapsila moralna policija te zemlje zbog navodnog kršenja strogih pravila oblačenja za žene.
Vaš browser nepodržava HTML5
Iranski vojni izvor potvrdio je da je „Iran izveo napade bespilotnim letelicama i projektilima na štabove terorističkih partija u severnom regionu Iraka“, saopštila je iranska novinska agencija Fars, kojom upravlja Garda islamske revolucije, a prenosi agencija Frans pres (AFP).
Tarik al-Hajdari, gradonačelnik Koisanjaka u iračkom autonomnom regionu Kurdistan, rekao je za AFP da je „pet iranskih projektila gađalo zgradu koju koristi Kurdistanska demokratska partija Irana“.
"Jedna osoba je mrtva, a osam ranjeno", saopštilo je Ministarstvo zdravlja iračkog Kurdistana.
Gađani su i drugi objekti u iračkom Kurdistanu.
„Četiri udara bespilotnih letelica“ pogodila su baze Komunističke partije Irana i iranske kurdske nacionalističke grupe Komala u regionu Zrgoiz, rekao je Ata Sekzi, jedan od lidera Komale.
Grupe su bile "upozorene na udare" i evakuisale su postrojenja, rekao je on, dodajući da "nije bilo nastradalih ni povređenih".
Zbog napada u septembru Savezna vlada Iraka je pozvala iranskog ambasadora na razgovor.
Misija Ujedinjenih nacija (UN) u Iraku tada je osudila napade.
Pročitajte i ovo:
Nepoznato gde se nalazi uhapšeni pjevač 'himne' protesta u IranuIranska fudbalska legenda naljutila zvaničnike podrškom protestima Neuspjeli atentat na premijera Iraka uvod u opasnu eskalacijuIrački Kurdistan je utočište nekoliko opozicionih grupa iranskih Kurda koje su u prošlosti vodile oružanu pobunu protiv Teherana.
Poslednjih godina njihove aktivnosti su u padu, ali talas protesta u Iranu izazvan smrću Amini ponovo je podstakao tenzije između Teherana i kurdskih opozicionih grupa.
Protesti u Iranu su brzo postali široki nacionalni pokret koji nastavlja da potresa islamsku republiku, podseća AFP.
Demonstranti su nastavili da izlaze na ulice uprkos nasilju vlasti u kojem je ubijeno 326 ljudi, navodi Iran Human Rights, organizacija sa sedištem u Oslu.